Obraz Cookovy expedice

Restaurátoři umění v Londýně odhalili něco naprosto úžasného. Během prozkoumávání 230 let starého obrazu, který kdysi namaloval slavný krajinář a mistr svého oboru William Hodges, objevili obraz z plavby kapitána Cooka

Všimli si, že Hodgesovo plátno je na některých místech silnější než na jiných. To je zarazilo. Rozhodli se proto plátno detailněji prozkoumat. 

Při svém výzkumu použili rentgenový přístroj, díky kterému se dostali po bujnou zeleň Nového Zélandu. To, co našli, je vedlo k údivu. Pod slavnou krajinou ještě slavnějšího malíře objevili nejstarší známou malbu Antarktidy, která kdy byla pořízená. 

Olejomalba, vyobrazující novozélandský přístav, jež je jedním z mnoha Hodgesových obrazů, tak doslova skrývala poklad. 

Pod přemalovaným Hodgesovým plátnem, které je součástí Národního námořního muzea se nacházel záznam expedice kapitána Cooka.

Stovky let starý záznam

Rentgenové snímky pomohly odhalit dva ledovce. Namalované byly pravděpodobně během historické výpravy kapitána Jamese Cooka pod antarktický kruh. Až do tohoto úžasného objevu Národního námořního muzea v Londýně žili historici v přesvědčení, že náčrty zmrzlého kontinentu byly pouze dva.

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Jak se však ukázalo, existoval ještě další, třetí náčrt, který byl dlouhé roky schovaný pod přemalovaným Hodgesovým plátnem. 

„V dějinách umění neexistuje nic srovnatelného, jde o objev, který je naprosto jedinečný," uvedl Angus Trumble, kurátor Yaleova centra britského umění, ve kterém se prováděly rentgenové snímky slavného Hodgesova obrazu. 

Rentgenové snímky tak pomohly odhalit záznam druhé epické plavby kapitána Cooka, k níž se slavný malíř roku 1772 připojil. Hodges tak vydržel mrazivé teploty a silný vítr, aby jako první umělec vůbec zachytil obraz zmrzlého kontinentu. 

Umělci, který byl synem londýnského kováře, bylo 28 let, když se připojil ke Cookově výstavě v Antarktidě. Proč své dílo nakonec přemaloval, vědci netuší. Jeho dílo nakonec upadlo v zapomnění poté, co slavný malíř v roce 1795 spáchal sebevraždu.

Zdroje: news.bbc.co.uk, www.abc.net.au, eu.heraldtimesonline.com