Sidis měl o 100 bodů vyšší IQ než Einstein. Nejgeniálnějšímu muži světa zničila život vlastní inteligence

Tereza Malá | 16. 3. 2023

Za nejznámějšího génia historie je považovaný Albert Einstein, jehož složité výpočty jsou pro mnohé nepochopitelné. Jenže tento vynálezce není nejgeniálnějším mužem světa. Ač je označení poněkud nepřesné, nejgeniálnějším mužem historie byl William James Sidis. Život mu zničila právě inteligence.

William James Sidis je označovaný jako mimořádný intelektuální zázrak. Tento muž, který získal označení "nejchytřejšího žijícího muže" se narodil v roce 1898 v New Yorku přistěhovaleckým rodičům, kteří byli oba velmi vzdělaní. Jeho otec Boris Sidis byl uznávaný psycholog, matka Sarah Mandelbaum Sidisová byla lékařka. Jeho inteligence byla tedy předurčena již genově, a navíc rodiče kladli na svého syna vysoké nároky.

Stalinův jasnovidec Messing byl génius. Měl mu více věřit. Přelstil i Einsteina
Magazín

Stalinův jasnovidec Messing byl génius. Měl mu více věřit. Přelstil i Einsteina

Od prvních krůčků k první úspěchům

William projevil pozoruhodné intelektuální schopnosti již v mládí. Už ve dvou letech se naučil číst a v šesti letech byl schopen mluvit několika jazyky, včetně francouzštiny, němčiny, hebrejštiny a ruštiny. Dokázal si také zapamatovat celé knihy a měl fotografickou paměť. Není tedy divu, že o „pár let“ dříve než jiní, začal už v 11 letech studovat na Harvardské univerzitě matematiku a práva a stal se tak nejmladším studentem, který kdy byl na tuto prestižní instituci zapsán. Byl tam ostatně přijat už v 9 letech, ale chodit do školy mohl začít až od 11. V 16 na Harvardu graduoval.

Samozřejmě, že se o geniálním chlapci vědělo a stal se mediální známý. Jeho inteligence byla všeobecně uznávaná, proto se stal svého druhu celebritou. Plnil stránky médií a noviny a časopisy publikovaly články o jeho pozoruhodných schopnostech. Označovaly jej za zázračného spisovatele, matematika a lingvistu, a on sám publikoval několik článků v akademických časopisech a napsal několik knih na různá témata, včetně dějin filozofie, politické teorie a kosmologie.

Přestože byl ještě malý kluk, nelákalo ho běhat po ulici anebo hrát fotbal. Místo toho se oddal svým zájmům a zejména ve vědě a matematice učinil několik převratných objevů. K nejvýznamnějším patří jeho vynálezy v oblasti geometrie a topologie a jeho práce o čtvrtém rozměru. William Sidis byl také průkopníkem v oblasti lingvistiky, kde navrhl několik nových teorií o struktuře jazyka.

Společnost jej ale odmítla

Sidisovy intelektuální schopnosti však nestačily k tomu, aby ho ochránily před společenským odmítnutím a pronásledováním. Mezi své spolužáky a vrstevníky prostě nezapadl a stal se obětí šikany. Svými vrstevníky byl často zesměšňován a obtěžován a jeho nekonvenční názory a chování z něj učinily společenského vyděděnce.

Opravdu Einstein propadl z matematiky?
Magazín

Opravdu Einstein propadl z matematiky?

Když v 16 letech absolvoval Harvard, řekl novinářům: „Chci žít dokonalý život. Jediný způsob, jak žít dokonalý život, je žít v ústraní. Vždycky jsem nesnášel davy lidí."

A skutečně se zcela izoloval a stáhl se z veřejného života. Došlo to tak daleko, že nakonec zanechal i studia na Harvardu. A upadl v zapomnění.

Zbytek Sidisova „běžného“ života byl poznamenaný osobními zápasy a zklamáními. Pracoval v řadě špatně placených zaměstnání, která často střídal, protože ani tam nezapadl, mimo jiné jako úředník a dělník, a potýkal se s psychickými problémy. Byl rozčarován společností a uzavřel se do sebe, až se nakonec stal samotářem. Na video o jeho životě se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Jaké bylo jeho IQ?

William James Sidis byl nepochybně americké zázračné dítě a všeobecně je považovaný za jednoho z nejinteligentnějších lidí v historii. Jeho IQ bylo odhadnuto na 250 až 300, což je dokonce více, než kolik bylo naměřeno u Alberta Einsteina nebo Stephena Hawkinga. Hovořil pětadvaceti jazyky a jeho IQ bylo údajně o 100 bodů vyšší než Einsteinovo.

I Sidisovo duševní zdraví jeho izolací velmi utrpělo, a nakonec mu byla v pozdějším věku diagnostikována schizofrenie. Žil v psychiatrických léčebnách a zemřel v roce 1944 ve věku 46 let po krvácení do mozku.

interestingengineering.com, en.wikipedia.org/wiki/William_James_Sidis, allthatsinteresting.com/william-james-sidis 

Tagy Albert Einstein Boris Sidis Harvardova univerzita historie inteligence inteligenční kvocient New York Stephen Hawking William James Sidis