William James Sidis je označovaný jako mimořádný intelektuální zázrak. Tento muž, který získal označení "nejchytřejšího žijícího muže" se narodil v roce 1898 v New Yorku přistěhovaleckým rodičům, kteří byli oba velmi vzdělaní. Jeho otec Boris Sidis byl uznávaný psycholog, matka Sarah Mandelbaum Sidisová byla lékařka. Jeho inteligence byla tedy předurčena již genově, a navíc rodiče kladli na svého syna vysoké nároky.

Od prvních krůčků k první úspěchům

William projevil pozoruhodné intelektuální schopnosti již v mládí. Už ve dvou letech se naučil číst a v šesti letech byl schopen mluvit několika jazyky, včetně francouzštiny, němčiny, hebrejštiny a ruštiny. Dokázal si také zapamatovat celé knihy a měl fotografickou paměť. Není tedy divu, že o „pár let“ dříve než jiní, začal už v 11 letech studovat na Harvardské univerzitě matematiku a práva a stal se tak nejmladším studentem, který kdy byl na tuto prestižní instituci zapsán. Byl tam ostatně přijat už v 9 letech, ale chodit do školy mohl začít až od 11. V 16 na Harvardu graduoval.

Samozřejmě, že se o geniálním chlapci vědělo a stal se mediální známý. Jeho inteligence byla všeobecně uznávaná, proto se stal svého druhu celebritou. Plnil stránky médií a noviny a časopisy publikovaly články o jeho pozoruhodných schopnostech. Označovaly jej za zázračného spisovatele, matematika a lingvistu, a on sám publikoval několik článků v akademických časopisech a napsal několik knih na různá témata, včetně dějin filozofie, politické teorie a kosmologie.

Přestože byl ještě malý kluk, nelákalo ho běhat po ulici anebo hrát fotbal. Místo toho se oddal svým zájmům a zejména ve vědě a matematice učinil několik převratných objevů. K nejvýznamnějším patří jeho vynálezy v oblasti geometrie a topologie a jeho práce o čtvrtém rozměru. William Sidis byl také průkopníkem v oblasti lingvistiky, kde navrhl několik nových teorií o struktuře jazyka.

Společnost jej ale odmítla

Sidisovy intelektuální schopnosti však nestačily k tomu, aby ho ochránily před společenským odmítnutím a pronásledováním. Mezi své spolužáky a vrstevníky prostě nezapadl a stal se obětí šikany. Svými vrstevníky byl často zesměšňován a obtěžován a jeho nekonvenční názory a chování z něj učinily společenského vyděděnce.

Když v 16 letech absolvoval Harvard, řekl novinářům: „Chci žít dokonalý život. Jediný způsob, jak žít dokonalý život, je žít v ústraní. Vždycky jsem nesnášel davy lidí."

A skutečně se zcela izoloval a stáhl se z veřejného života. Došlo to tak daleko, že nakonec zanechal i studia na Harvardu. A upadl v zapomnění.

Zbytek Sidisova „běžného“ života byl poznamenaný osobními zápasy a zklamáními. Pracoval v řadě špatně placených zaměstnání, která často střídal, protože ani tam nezapadl, mimo jiné jako úředník a dělník, a potýkal se s psychickými problémy. Byl rozčarován společností a uzavřel se do sebe, až se nakonec stal samotářem. Na video o jeho životě se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Jaké bylo jeho IQ?

William James Sidis byl nepochybně americké zázračné dítě a všeobecně je považovaný za jednoho z nejinteligentnějších lidí v historii. Jeho IQ bylo odhadnuto na 250 až 300, což je dokonce více, než kolik bylo naměřeno u Alberta Einsteina nebo Stephena Hawkinga. Hovořil pětadvaceti jazyky a jeho IQ bylo údajně o 100 bodů vyšší než Einsteinovo.

I Sidisovo duševní zdraví jeho izolací velmi utrpělo, a nakonec mu byla v pozdějším věku diagnostikována schizofrenie. Žil v psychiatrických léčebnách a zemřel v roce 1944 ve věku 46 let po krvácení do mozku.

interestingengineering.com, en.wikipedia.org/wiki/William_James_Sidis, allthatsinteresting.com/william-james-sidis