Lucy Lawless, která se jako Xena vryla do srdcí milionů lidí po celém světě, prošla od dob, kdy se pohybovala na bitevním poli dávných mýtů, pozoruhodným vývojem. Poznali byste ji ještě?

Lawlessová nedávno oslavila 55. narozeniny a její život a kariéra po Xeně jsou stejně dynamické a přesvědčivé jako postava, která ji proslavila.

Podívejte se na toto pár dní staré video:

Zdroj: Youtube

Rané začátky poznamenány bulimií

Lawlessové vášeň pro herectví a hudbu se projevovala už od mládí, tedy dávno před Xenou. Své první hudební vystoupení absolvovala v deseti letech a herecké role hrála už na střední škole. Její cesta vedla z Marist College v Aucklandu na světovou scénu, přičemž v mládí se potýkala s velkými osobní problémy, jako byla bulimie.

Cesta ke slávě

Lawlessová získala průlomovou roli nečekaně, když byla obsazena do role Xeny ve filmu Herkules: Legendární cesty poté, co původní herečka onemocněla.

Tato role ji katapultovala k mezinárodní slávě a vedla k natočení kultovního seriálu Xena: Princezna bojovnice, který upevnil hereččin status ikony síly a odolnosti.

Postava Xeny, známá svým složitým vztahem s Gabrielle, učinila z Lawlessové symbol komunity a průkopnici zastoupení LGBT v médiích. Její ztvárnění získalo uznání pro svou hloubku a zpochybnění tradičních genderových rolí.

Při pohledu zpět považuje i Lawlessová roli Xeny za rozhodující období svého života, které jí dalo neocenitelné lekce o síle, odolnosti a síle.

Život po Xeně a pokračující odkaz

Od ukončení seriálu v roce 2001 se Lawlessová proměnila jak vzhledově, tak kariérně. Objevila se v seriálu Parks & Recreation, ve Spartakovi a nejnověji i v seriálu Můj život je vražda.

V průběhu let se od Xeny nápadně proměnila. Přijala nový, kratší účes, který představuje výrazný odklon od dlouhých vlasů brunetky Xeny, což ukazuje Lucyinu přizpůsobivost a vyvíjející se smysl pro styl.

Kromě herectví je Lawlessová vášnivou obhájkyní ekologických témat a práv LGBT, která svým hlasem a platformou přispívá ke zvyšování povědomí a prosazování změn.

Navzdory letům žije podstata Xeny dál díky Lawlessové odhodlání ztvárňovat silné, komplexní ženské postavy. Její práce nadále inspiruje a ovlivňuje fanoušky i zábavní průmysl.

"Všichni jsme si vědomi, že je to pro nás důležité: Kritici i fanoušci Lawlessovou oceňují za její trvalý vliv na zobrazování žen v akčních a fantasy žánrech. Její role byly klíčové pro zpochybnění stereotypů a rozšíření zastoupení žen na filmovém plátně,“ napsal jeden z kritiků.

Lucy Lawless možná ve svých 55 letech vypadá jinak než v době, kdy hrála Xenu, ale její duch zůstává stejně silný a inspirativní jako dřív. Její proměna odráží život prožitý s odvahou na plátně i mimo něj, což z ní činí skutečnou bojovnici v každém slova smyslu.

Zdroje: en.wikipedia.org/wiki/Lucy_Lawless, www.irishmirror.ie, uinterview.com