Tělo mnicha Ci Xiana bylo nalezeno v kamenném sarkofágu uvnitř jeskyně v oblasti Sečuán v Číně. Vědci užasli nad tím, v jakém bylo tělo po takové době stavu. Zlatá mumie Ci Xian je od té doby vystavena v muzeu v městě Zigong v provincii Sečuán a stala se významným turistickým cílem. Je to jedna z mála známých buddhistických mumií v Číně a je považována za vzácný doklad historie a kulturního odkazu buddhismu v této oblasti.

Usušení těla přírodní cestou

Mumie byla pohřbena s řadou artefaktů, včetně nádob s bylinami a kořením, které byly použity k mumifikaci, a s množstvím různých kovových a dřevěných nástrojů.

Mumie byla zachována díky speciální mumifikační technice, kterou buddhističtí mniši používali pro pohřbívání svých mrtvých. Zahrnovala použití bylin a soli k sušení těla, což zabránilo jeho rozkladu. Na video o neskutečném stavu těla po tisíci letech se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

I další fotografie ukazují dokonale zachovalé pozlacené tělo 1000 let starého buddhistického mistra Ci Xiana. Ale to není vše. Stejně překvapivé byly i výsledky CT, které odhalily, že mumifikovaný mnich má stále zdravé kosti a mozek.

Mnich za života

Podle historických záznamů pocházel mistr Ci Xian z Indie. Byl uznávaným mnichem, který cestoval ze starověké Indie do starověké Číny, aby propagoval buddhismus. Odcestoval do království Chitán (916-1125) v severovýchodní části dnešní Číny poblíž Korejského poloostrova, aby šířil buddhistickou filozofii. Dokonce přeložil 10 hlavních súter do čínských znaků a později byl králem jmenován národním buddhistickým mistrem Khitanu. Některé z jeho překladů byly vyryty do kamenných desek a jsou k vidění dodnes.

Zlatý mnich

Jednou z metod buddhistických mnichů, jimiž se chtěli přiblížit Buddhovi, bylo i zachování jejich těla, tak zvaná mumifikace za živa. Ač je možné se domnívat, že i Ci Xian uplatnil tuto metodu, po jeho smrti nechali jeho žáci tělo uchovat. Ale to se později v průběhu let ztratilo, aby byly ostatky znovu objeveny v 70. letech 20. století v jeskyni.

Jeho pozlacené ostatky byly podrobeny lékařské prohlídce v chrámu Dinghui ve městě Wu'an v severočínské provincii Hebei za přítomnosti mnichů, médií i modlitebníků.

Lidé byli šokováni, když lékaři uvedli, že mistr Ci Xian má stále plnou kostru a kompletní mozek. Jak uvedl přítomný lékař Wu Yongqing: "Vidíme, že jeho kosti jsou zdravé jako u normálního člověka. Horní čelist, horní zuby, žebra, páteř a všechny klouby jsou kompletní.“

Zachovalé tělo buddhistického mistra Ci Xiana bylo od roku 2011 uctíváno v chrámu Dinghui.

Chrám se poté rozhodl nechat ostatky pozlatit. Po roce 2017 byl mistr Ci Xian z chrámu Dinghui převezen do chrámu Shendu na hoře Xiangtang, který byl nově postaven.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, mummipedia.fandom.com/wiki/Master_Ci_Xian, www.beyondsciencetv.com