Mezi místní poutavé příběhy patří i legenda o Yacumamě, známé také jako Matka voda - obří anakondě, která prý vládne vodním tokům Amazonie. Pojďte společně jako hadí tělo rozplést příběhy a legendy obklopující toto bájné stvoření.

Podívejte se sami, respekt jde už z videa:

Zdroj: Youtube

Je to skutečně had?

Podle starých lidových pověstí je Yacumama považovaná za kolosálního hada, často popisovaného jako gigantická anakonda nebo bájný hybridní tvor - had s hlavou jaguára. Domorodí obyvatelé Amazonie chovají k Yacumamě hluboký respekt, cítí strach a přisuzují jí nesmírnou moc nad vodami a schopnost ovládat déšť.

Příběh o ní poprvé popsal badatel Percy H. Fawcett v 19. století. Existence hada se ale nikdy neprokázala. A to Fawcett hovořil o jedinci dlouhém „jen“ 12 metrů!

Legendy vyprávějí o přítomnosti Yacumamy v odlehlých lagunách, hlubokých říčních korytech a skrytých jeskyních, kde číhá na nic netušící kořist. Její obrovská velikost, někdy prý dosahuje délky až 30 metrů, nahání strach těm, kdo se odváží přiblížit k jejímu území. Příběhy o setkáních s Yacumamou vyprávějí, že had dokáže na jeden zátah spolknout celé kánoe, dobytek, a samozřejmě i člověka.

Přitom největší známé druhy anakond dosahují délky zhruba 7 metrů. Tento gigant by tedy byl skoro pětkrát delší!

Co Fawcett viděl a sepsal?

Již zmíněný Fawcett, britský geograf a objevitel Jižní Ameriky na počátku 20. století, se vydal na expedici do Brazílie v roce 1906. O rok později pak v Bolívii zabil sám asi 19metrového hada v kalných vodách, ale kromě něj viděl prý i další skutečně fascinující tvory, jako obřího pavouka a psa se dvěma čenichy (dnes andský tygřík). V té době vědci ale nikdo nevěřil a byl považovaný za podivína. Fawcett byl však seriózní badatel a jeho popisy je třeba brát s určitou vážností, ostatně i on byl nakonec oceněný mnoha britskými prestižními cenami a řády.

Nebyl dokonce ale jediný, kdo obří anakondu spatřil. Viděl ji i  irský litograf Mike Warner, Peruánec Juan Carlos Palomino, a navíc zde existují i lokální příběhy a legendy.

Yacumama je ale spíš dobrý duch…

Mýtus o Yacumamě je hluboce spjatý s domorodými kulturami Amazonie. Slouží jako varovný příběh, který lidem připomíná nebezpečí číhající v divočině a důležitost úcty k přírodě. Yacumama je často spojovaný s vodními duchy a je považovaný za strážce vodních ekosystémů. Ačkoli skeptici mohou Yacumamu odmítat jako pouhou legendu, půvab a příběhy tohoto mýtu přetrvávají.

Četná hlášení o pozorování a vyprávění místních obyvatel udržují víru v tuto obří anakondu. Příběhy o Yacumamě stále podněcují představivost místních obyvatel i návštěvníků a dodávají již tak magickému amazonskému deštnému pralesu prvek tajemna a kouzla.

V zemi s bohatou biologickou rozmanitostí, kde vládne nezkrotná divočina, je ostatně tento příběh uvěřitelný. Vzhledem k nálezu přibližně 23 metrů dlouhé anakondy zelené v Brazílii na hranicích s Paraguayí a Bolívií není nereálná ani představa, že by se někde v neprobádané Amazonii mohly skrývat delší anakondy.

Ať už je Yacumama pouhým výtvorem lidové pověsti nebo bytostí zahalenou tajemstvím, legenda stále vzkvétá. Ztělesňuje hluboké spojení mezi amazonským deštným pralesem a domorodými kulturami, které jej nazývají svým domovem. Važme si toho, že můžeme objevovat zázraky tohoto pozoruhodného ekosystému, přijměme mýtické příběhy, které se předávají z generace na generaci, protože jsou klíčem k odhalení skrytých pokladů Amazonie.

Zdroje: www.ancient-origins.net, www.livinginperu.com