Yellowstonská kaldera je rozsáhlou vulkanickou strukturou rozkládající se na ploše 55 × 72 km. Vznikla v důsledku třech obrovských erupcí, ke kterým došlo během uplynulých 2 milionů let. Poslední se odehrála před 640 tisíci lety a její intenzita dosáhla nejvyššího stupně označeného zkratkou VEI 8. Taková erupce se nazývá "megakolosální" a dochází při ní k vyvržení materiálu o objemu větším než 1000 km3, přičemž obrovské množství vyvrženin se dostává až do stratosféry.

Zima a tma

Extrémně silné erupce se ovšem v minulosti odehrávaly i na jiných místech planety. K poslední došlo na Novém Zélandu před 26 tisíci lety. Za jeden z nejničivějších se pak pokládá výbuch supervulkánu Toba, který před 75 tisíci lety otřásl Indonésií. Podle některých výzkumů tehdy došlo k povážlivému vymírání druhů a na kahánku měla i lidská populace - globální teplota planety se snížila o 5°C, což v probíhající době ledové nebyla legrace. Někteří odborníci nicméně tvrdí, že jsou hrozivé následky této katastrofy nadsazeny a ve skutečnosti se podnebí dočasně ochladilo pouze o 1°C. Člověk, v té době již notně otužilý, prý nebyl nijak zásadně ohrožen.

Pro faunu a floru v jihovýchodní Asii však Toba měla katastrofální důsledky. Enormní množství síry v atmosféře navíc způsobilo kyselé deště, které ohrožovaly vegetaci na celé planetě.

Co by se stalo, kdyby...?

Podobný scénář by se dal předpokládat i v případě, že by plnou silou vybuchl supervulkán Yellowstone. "Většinu území přilehlých států Montany, Idaha a Wyomingu by pokryly žhavé pyroklastické proudy, zatímco na zbytek USA by se sypal popel," líčí katastrofický scénář odborníci z americké agentury pro geologický výzkum.

Už jen několikacentimetrová vrstva popela by přitom byla schopna zničit farmy, zablokovat silnice a kanalizaci a způsobit lidem i živočichům vážné dýchací potíže. Na většině území Severní Ameriky bylo nutné zastavit leteckou dopravu.

Děsivý osud amerického kontinentu barvitě přibližuje video:

Zdroj: Youtube

Důsledky by však pocítil celý svět. Po výbuchu by následovalo sice dočasné, avšak výrazné a ničivé ochlazení. Sluneční paprsky by nebyly schopny proniknout areosoly v horních vrstvách atmosféry a je možné, že bychom je deset let vůbec neviděli. To by zasáhlo zemědělství a rozpoutalo na planetě hladomor, doprovázený vlnou různých nemocí. Přežil by vůbec někdo?

Vědci naštěstí zároveň zdůrazňují, že panika není na místě. V příštích několika tisíciletích podle nich výbuch yellowstonské sopky nehrozí. V oblasti občas dochází k mírným zemětřesením, nicméně místní sopečná aktivita prý dlouhodobě slábne. Pokud v dohledné budoucnosti dojde k výbuchu, bude to jen erupce zanedbatelné síly.

Zdroje: www.express.co.uk, www.vox.com, en.wikipedia.org