Další divoký lidský hybrid: Čínského Yerena, na rozdíl od Yettiho, chytili

Čínský Yeren se pohybuje po přírodní rezervaci Shennongjia, jež má rozlohu asi 3000 km2

Čínský Yeren se pohybuje po přírodní rezervaci Shennongjia, jež má rozlohu asi 3000 km2

Foto: Shad Selby / Shutterstock.com

Zprávy o Yerenovi se v Číně objevují již před tisíci lety. "V odlehlých horách okresu Fangxian jsou skalní jeskyně, v nichž žijí chlupatí muži vysocí až tři metry. Často sestupují dolů, aby ve vesnicích lovili psy a slepice. Bojují s každým, kdo se postaví na odpor." A máme dalšího Yettiho, který je tentokrát z Číny! Čínská verze yettiho se jmenuje Yeren, ale jinak naprosto odpovídá popisu sněžného muže, jenž je celosvětově znám. Yeren je někdo, nebo něco, podobné opici, ale chodí vzpřímeně po dvou nohách a vykazuje další lidské znaky. Yeren znamená divoký člověk a dokonce byl údajně polapen.

Čínský Yeren se pohybuje po přírodní rezervaci Shennongjia, jež má rozlohu asi 3000 km2. Leží v odlehlé a drsné oblasti s horami vysokými přes 3000 metrů a hlubokými údolími. Kromě sněžného muže se sem jezdí pozorovat jeleni. Ale také Yeren, který zde byl viděn údajně již 400krát, jak uvádí čínská státní mediální agentura Xinhua. A s tímto počtem pozorování už bylo nutné podrobit lokalitu vědeckému zkoumání.

Někteří tvrdí, že Yeren je druh obřího lidoopa považovaného za dávno vyhynulého, a to až před 8 miliony let, známého jako Gigantopithecus. Jeho fosilie byly nalezeny v Číně a jihovýchodní Asii.

Někteří tvrdí, že Yeren je druh obřího lidoopa považovaného za dávno vyhynulého, a to až před 8 miliony let, známého jako Gigantopithecus.Někteří tvrdí, že Yeren je druh obřího lidoopa považovaného za dávno vyhynulého, a to až před 8 miliony let, známého jako Gigantopithecus.Zdroj: Artur Bogacki / Shutterstock.com

Expedice Yeren očima lajků a těch, kdo jej viděli

Od té doby zkoumaly místo četné vědecké expedice, jimž se zde podařilo odebrat různé exempláře i poodhalit příslušnou kulturní historii regionu, která by mohla být vodítkem k Yerenovi.

Zatím bylo zjištěno, že čínský sněžný muž má emoce – umí se sát i plakat. Strážce přírodního parku spatřil podivného spícího tvora, kterého za celou dobu působení v parku nikdy předtím neviděl. Nejprve jej pozoroval dalekohledem a pak se jej pokusil probudit. To se mu podařilo, tvor chvíli zůstal stát na místě a díval se na strážce, pak vstal a odešel. Podle překvapeného strážce Yuana to byl tvor červenohnědý a více než metr vysoký, který ale odešel po dvou nohách, takže měl nesporně lidské rysy.

Na dokument o Yerenovi se podívejte zde:

Zdroj: Youtube
 

Druhé pozorování učinil v roce 1980 čínský lovec, který údajně chytil malého Yerena, ale když viděl, pláče, nechal ho jít. To je další důkaz podobnosti s člověkem - primáti neslzí. O rok dříve pak byl spatřen zase smějící se Yeren. Viděl ho pastevec krav, který ho chytil za zápěstí a půl hodiny ho svíral, až se Yeren smál.

A takovýchto pozorování neobvyklého tvora byly zaznamenány stovky. Viděli jej lovci, obyvatelé vesnice, ale také místní úředníci.

Zatím bylo zjištěno, že čínský sněžný muž má emoce – umí se sát i plakat.Zatím bylo zjištěno, že čínský sněžný muž má emoce – umí se sát i plakat.Zdroj: Shad Selby / Shutterstock.com

Co říká věda?

Při expedicích na hledání Yerena byly objeveny stopy. A ne jedny, ale 1 000 stop, táhnoucích se v délce asi jednoho kilometru. Sádrový odlitek nejzřetelnějšího otisku byl dlouhý více než 18 palců. Mnoho údajných otisků Yerenů, které byly v průběhu let zkoumány, patřilo medvědům nebo opicím, ale během expedice v roce 1980 byl sebrán otisk, který nepatří ani člověku, ani medvědovi, ani žádnému jinému známému tvorovi.

Kromě otisku pak byly odhaleny i Yerenovy chlupy, z nichž většina sice patřila divočákům, opicím, lidem a dalším známým tvorům, ale některé, stejně jako stopy, nebylo možné identifikovat. "Z toho usuzujeme, že chlupy z těchto 'divokých lidí' by mohly patřit dosud neznámému vyššímu primátovi," shrnulo nakonec Výzkumné oddělení soudního lékařství nemocnice ve Wuhanu.

Mýtus Lochnesské příšery obklopuje mnoho historek, falešných fotek a tajemství

Lochnesská příšera: Vědci na základě analýzy DNA odhalili identitu obřího tvora

Objevují se i teorie o tom, že Yeren je ve skutečnosti člověk s nějakou vrozenou vadou, kterých se v oblasti také údajně vyskytuje hned několik. 

I přesto se ale zdá, že divoký muž možná existoval v minulosti, ale dnes už se objevuje jen v lidských myslích, ve folklóru a kulturních vzpomínkách na dávné časy.

Zdroje:

darkhorsenews.comwww.bigfootencounters.comwww.ancient-origins.net