Britský vědec a genetik Bryan Sykes, profesor lidské genetiky na Oxfordské univerzitě, provedl genetické testy údajných vlasů sněžného muže. To, s čím pak přišel, zasluhuje pozornost, protože podle něj sněžný muž zřejmě skutečně žije. Můžeme tedy zapomenout na nestvůry, které zanechávají ve sněhu hluboké obrovské stopy, i na srdceryvný křik, který za sněžných nocí sužuje některé severské obyvatele. Odpovědí může být věda a genetika.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Vlasy odhalují více o tajemné postavě

Profesor Sykes provedl výzkum DNA na vzorcích vlasů, které údajně pocházejí právě z yettiho. První vzorek chlupů pocházel z jednoho z podivného zvířete zastřeleného lovcem asi před 40 lety v severoindické oblasti Ladakh a druhý byl nalezen před 10 lety v bambusovém lese v Bhútánu. Při jejich analýze pak nalezl a potvrdil genetickou shodu s prastarým ledním medvědem. Dva vzorky vlasů, jež měl profesor k dispozici, pocházely z různých oblastí Himálaje. Jak se ale ukázalo, geneticky se shodovaly s čelistí ledního medvěda starou 40 000 let, která byla nalezena v Norsku.

Na základě těchto překvapivých zjištění se profesor Sykes rozhodl realizovat rozsáhlejší projekt. Chce v něm provést genetické testy údajných exemplářů Yettiho, které byly shromážděny z celého světa.

K dispozici mu tak bude více než 30 vzorků, které nám odhalí, zda se například vzorky Yettiho ze Severní Ameriky skutečně shodují s dalšími vzorky z jiných částí světa.

Yetti je tedy medvěd?

To, že vzorky patří dávno vyhynulému tvorovi, neznamená, že by nám hrozilo nebezpečí, že tento tvor se stále ještě někde vyskytuje. Je však možné, že moderní medvědi z těchto dávných lesních předků pocházejí.

Rozhodně je to pravděpodobnější teorie, než že se někde toulá tvor podobný člověku. Ostatně i proto je Yetti nazýván Sněžný muž. Profesor tedy zřejmě vyřešil záhadu jednoho z nejtrvalejších kryptozoologických mýtů.

Postava yettiho se v horských sněhových oblastech vznáší už po staletí. Ostatně již Alexandr Veliký při svém tažení údolím Indu na východ pátral po tomto tvorovi. A mnohem později, v 50. letech 20. století i světoví horolezci tvrdili, že viděli stopy legendárního zvířete, které údajně chodí vzpřímeně a je pokryté srstí.

Více informací zde:

Zdroj: Youtube

Kdo je tedy Yetti?

"V Himálaji jsem mezi sbírkou našel obvyklé druhy medvědů a dalších tvorů," řekl Sykes, když začal vzorky srovnávat. Na počátku 70. let 20. století se francouzský horolezec při treku v drsné oblasti Ladakhu na západním okraji Himálaje setkal s lovcem. Ten mu ukázal ostatky bizarního medvědovitého zvířete, velkého asi jako člověk. Horolezec po zastřelení zvířete zachránil vzorek chlupů a předal jej Sykesovi. "Skutečnost, že lovec považoval tohoto jedince za nějakým způsobem neobvyklého a měl z něj strach, mě nutí přemýšlet, zda se tento druh medvěda může chovat jinak. Možná je agresivnější, nebezpečnější nebo je více dvounohý než ostatní medvědi." Mohlo by to znamenat, že ve vysokém Himálaji žije poddruh medvěda hnědého, který pochází z medvěda, jenž byl předkem medvěda ledního.

Samozřejmě k definitivnímu potvrzení bude potřeba provést další výzkum.

Zdroje: www.cnet.com, news.yahoo.com, omaha.com