Ačkoli byly fosilie tohoto dinosaura již dříve nalezeny v Yuxi v provincii Yunnan, nestačily k určení platného druhu. Nový nález poprvé poskytl dostatek fosilního materiálu k tomu, aby jej bylo možné identifikovat jako nejstaršího známého tyreoforního dinosaura v Asii.

Výzkumný tým z Fakulty přírodních věd na univerzitě v Yunnanu publikoval výsledky výzkumu obratlovců ve středu v biologickém časopise eLife.

"Nově nalezený dinosaurus bude přínosem pro naše studium ekologického prostředí po vymření některých tvorů v období triasu (250 milionů let př. n. l. až 200 milionů let př. n. l.)."

Yuxisaurus kopchicki tak představuje prvního platného tyreoforního dinosaura z rané jury v Asii a potvrzuje rychlé geografické rozšíření a diverzifikaci tohoto klanu po jeho prvním výskytu v období hetangu, což je nejstarší a nejnižší fáze jury na geologické časové škále.

Obří tank a tělo pokryté deskami

Yuxisaurus kopchicki, býložravý dinosaurus, byl dlouhý asi 3 metry. Pohyboval se převážně po čtyřech, ale v případě potřeby dokázal použít přední končetiny k uchopení jemných listů rostlin.

Zdroj: Youtube

Fosilie tohoto druhu se běžně nacházejí v pozdně jurských horninách z doby před 150 miliony let, ale vzácně se vyskytují v raně jurských vrstvách z doby před téměř 200 miliony let. Objevená fosilie je poměrně kompletní. Kostra zahrnuje části lebky, čelisti, obratle, kosti končetin a destičky.

Současný výzkum naznačuje, že Yuxisaurus kopchicki vznikl asi před 200 miliony let, ale konkrétní původ je stále nejasný. Objev dinosaura v Asii ukazuje, že tato skupina se po svém vzniku rychle diferencovala a rychle rozšířila a během 10 000 let dosáhla celosvětového rozšíření.

Analýza ukázala, že nové fosilie jsou blízce příbuzné obrněným dinosaurům, jako je například Emausaurus v Německu, ale výrazně se liší od morfologických charakteristik obrněných dinosaurů, jako jsou Ankylosaurus a Stegosaurus. Společné však mají desky, pokrývající jejich obrovská těla.

Yunnan, jak se zdá, je královstvím paleontologie, je tedy možné, že se v tomto místě nakonec podaří objevit i další zatím nepojmenované druhy dinosaurů.

Zdroje:

edition.cnn.com

ksltv.com