S tím neprorazíš...

… poznamenal kdysi k jejímu příjmení Jan Werich, když začala zpívat duety se zpěvákem, který z ní na podiu nespustil oči. Nese ho její syn Tomáš (*1949), který stojí v čele Divadla U Hasičů. Také jeho otec, její první manžel řediteloval, a to Lucerně, a byl hudebním manažerem. Jeho jméno je František Spurný. V té době pozdější letitá stálice hudební scény vystupovala v orchestru známého dirigenta, který se stal jejím životním partnerem. V něm také zpíval její pozdější pódiový partner. Oba byli už poměrně populární, a jako duo je dal dohromady Vladimír Dvořák v jednom rozhlasovém pořadu. Právě tehdy jí Werich navrhnul ať si změní příjmení, ale takové, aby zůstal zachován její monogram: YS. Jednoduše by prý s tím svým Spurná „neprorazila“.

Zdá se vám to příliš složité? Zde máme první nápovědu:

Různá podia

Jako malá hrála na klavír a chtěla být baletkou. Pro piškoty a baletní sukénku se v době dospívání „vytáhla až moc do výšky“, její učitelka jí proto doporučila zpěv. Ten studovala na konzervatoři na soukromých hodinách po ukončení obchodní školy. Začínala jako operetní a muzikálová zpěvačka. Tak se seznámila se svým prvním manželem, který ji přivedl k populární hudbě. Než se stala hvězdou tanečního orchestru, ve kterém její popularita začala rychle stoupat, zpívala krátce v orchestru pod taktovkou Jiřího Procházky, poté Zdeňka Bartáka.

Od té doby vystupovala sólově i v duetech, na koncertech, v televizi i rozhlase. Nesmírné pracovní vytížení, ale i žárlivost a snaha „dirigovat“ její život přispěly k rozpadu prvního manželství. Neustál ho ze stejného důvodu ani její druhý manžel, též z branže, hudební skladatel Jaromír Vomáčka, který pro ni napsal řadu evergreenů. Dříve než prozradíme její jméno, které už patrně znáte, připomeňme si pár známých písniček. Zpívala, že je Zamilovaná, nebo naopak, že její milý nepřišel a prosila Zhasněte lampiony, také o Malé černé kočičce či Pohádku o konvalinkách. Pokud nepatříte mezi její fanoušky, určitě znáte jednu z těch nejznámějších.

Tornádo Lou (Květa Fialová) si ve snímku Limonádový Joe aneb Koňské opeře jejím hlasem také zazpívala Když v báru houstne dým. A když přidáme ještě slavný duet Děti z Pirea, My dva a čas, a že o nich psal i Goethe a znal je i Mácha, jak zpívají v O nás dvou, víte, že byl jejím pěveckým partnerem více než dvě desetiletí Milan Chladil.

Teď už jistě neváháte. Ostatně, její jméno vím prozradí vám ho následující video:

Zdroj: Youtube

Odtajněno

Yvetta Simonová dodnes zpívá a stále vystupuje. V roce 1984 obdržela titul zasloužilá umělkyně za vynikající zásluhy o československou populární hudbu. Bývalý prezident Miloš Zeman jí udělil medaili Za zásluhy (2017). Loni při příležitosti svých 95. narozenin vstoupila do České knihy rekordů jako zpěvačka s nejdelší kariérou. Její příjemný sametový hlas těší posluchače už celých osmdesát let.

Zdroje: tn.nova.cz, www.idnes.cz, www.ahaonline.cz