Aby mozek nestránul

Abychom si udrželi vitalitu do pozdního věku, je nutné trénovat nejen své tělo, ale starat se také o svůj mozek. Právě ten je nezbytnou součástí dlouhověkosti a spokojeného života. 

Pravidelným tréninkem mozkových závitů si udržíte schopnost bystrého myšlení a také schopnost zapamatovat si či naučit se nové věci.

Tímto způsobem aktivně předcházíte vzniku degenerativních onemocnění, které se s přibývajícím věkem stále častěji objevují, včetně prevence Alzheimerovy choroby. Ta je nejčastější formou demence, která může velmi nepříznivě ovlivnit život nemocného i jeho blízkého okolí. 

Alzheimerova choroba je progresivním onemocněním, které začíná mírnou ztrátou paměti a které může vést až ke ztrátě schopnosti jakkoliv reagovat na okolí. Postižený ztrátí schopnost komunikovat a být soběstačný.

Mezi rizikové faktory této nemoci patří věk, nezdravý životní styl a genetika. Jak ale sami odborníci tvrdí, genetika nerovná se osud. Je potřeba, abychom se o sebe starali. 

Nedostatek pohybu, špatné stravování, kouření a přemíra alkoholu, to vše vzniku Alzheimerovy choroby napomáhá. Co ale s tím? 

Chybějící část obrázku

Zdravě jíst, dostatečně se hýbat, s alkoholem to rozhodně nepřehánět, nekouřit a – a to je velmi důležité – neustále zatěžovat mozek, aby pracoval, přemýšlel a nezakrněl. 

Geniální IQ test: Zjistěte hmotnost všech zvířat za 11 sekund:

Zdroj: Youtube

Udržování optimální mozkové aktivity je nutností, bez které se žádný člověk neobejde. Mozek musí pracovat. Je třeba jej posilovat jako každý jiný sval našeho těla. Luštění křížovek, hádanek, kvízů a také učení se novým koníčkům se jeví jako nadějná cesta, jak jakékoliv formě demence předcházet. 

Jeden takový zábavný kvíz vám přinášíme i my. Jde o cvičení, se kterým dokonale potrénujete kognitivní funkce a zapojíte mozek tak, aby nezestárnul. Na obrázku vidíme dívku s pádlem, která dovádí na pláži. 

Od obrázku je odtržený pravý dolní roh. Vedle něj se povalují 4 různé kousky útržků papíru. Vaším úkolem je určit, který z nich patří k obrázku. Na vyřešení máte pouhých 5 vteřin. Jakmile se časovač vašich hodinek zastaví, zastavte se také. Pokud jde chybějící část obrázku našli, gratulujeme. 

Pokud ne, nevadí. My vám povíme, jaká ze 4 částí pasuje k obrázku. Jde o část číslo 2. Pokud se na ni pozorně podíváte, zjistíte, že k obrázku tvarem přesně pasuje. 

Zdroje: www.jagranjosh.com, cherriessnackshack.com, news.rojgarlive.com