Laura narazila na podzemní záchod Crystal Palace Parade v roce 2005, hned po svém přestěhování do Londýna. Podzemní prostory o rozloze 600 metrů čtverečních už zažily lepší časy - naposledy byly používány v 80. letech minulého století a jejich existence byla poznamenána zanedbaností a chátráním.

Lauřiny architektonické instinkty však byly vzrušující. Pro většinu lidí nebyl tento prostor ničím jiným než zapomenutou relikvií, ale pro ni to bylo plátno, které čekalo na přetvoření v něco výjimečného. Netušila však, že její vize ji zavede na cestu, která se bude zmítat v byrokracii a skepsi.

Na její neúnavnou práci se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Po byrokracii následovala tvrdá práce

Opuštěný loos, ležící na nejednoznačném pomezí tří londýnských radnic, se stal předmětem náročné právní bitvy. Laura byla odhodlaná tento prostor proměnit, roky se potýkala s předpisy radnic a přesvědčovala skeptiky, že opuštěné podzemní prostory mohou být rájem pro život.

V roce 2011, po nesčetných překážkách a vynaložení 20 000 liber, byly zapomenuté toalety konečně její. Začala skutečná práce. Obklopena horou odpadků stála Laura před nelehkým úkolem přeměnit prostor na svůj vysněný domov. Prodírala se špínou a bahnem a přesvědčovala váhající dělníky, aby se k ní v tomto herkulovském úsilí připojili.

Neskutečná proměna, kterou nikdo nečekal

Laura postupně započala rozsáhlou rekonstrukci zanedbaných záchodků. Vyzbrojena svou vizí a rozpočtem 65 000 liber proměnila neutěšené podzemní prostory v luxusní byt s jednou ložnicí. Proměna byla ohromující: bývalá toaleta se nyní pyšní moderní kuchyní, racionálně řešenými regály a elegantní koupelnou doplněnou o nádech plátkového zlata.

Tím však proměna neskončila. Lauřin cit pro design ji vedl k tomu, že do svého nového domova zakomponovala zbytky minulého života tohoto prostoru. Zachráněné dlaždice z původní stavby nyní zdobí její kuchyň a staré zrcadlo objevené v hlubinách podzemních prostor našlo nový domov v jejím obývacím pokoji.

Chtěla zachovat i původní tvář

Její odhodlání zachovat jedinečnou historii místa je patrné v každém koutě jejího luxusního bytu. Dokonce i stará varovná cedule veřejného zdravotnictví, která byla kdysi vystavena na toaletách, nyní zdobí její kuchyňské police a slouží jako připomínka zajímavé minulosti tohoto prostoru.

Navzdory všem předpokladům a skepsi si Laura Jane Clarková zanedbanou podzemní říši nejen podmanila, ale také ji proměnila v přepychové útočiště. Její příběh je důkazem síly vize, odhodlání a kreativity - dokazuje, že i z těch nejzapomenutějších míst se mohou stát výjimečné prostory, stačí jen správný zásah.

Zdroje: brightside.me, inhabitat.com, www.messynessychic.com