Základní vlastnosti hvězdy odborníci odhalili pomocí přístroje s názvem Very Large Telescope. Ten se skládá ze čtyř samostatných dalekohledů, každý s primárním zrcadlem o průměru 8,2 m. Dokáží detekovat objekty zhruba čtyři miliardy krát slabší než lidské oko. Zároveň pracují i na infračervených vlnových délkách, díky nimž umí zjistit složení vesmírných těles.

Právě struktura hvězdy SDSS J102915+172927 zajímala vědce nejvíc. První pozorování totiž naznačila, že se zcela vymyká normálu. Odborníci objevili, že se skládá téměř výhradně z vodíku a hélia a obsahuje jen velmi malé množství těžších prvků, které astronomové označují jako „kovy”. Díky tomu by podle dosavadních poznatků o vzniku hvězd neměla vůbec existovat.

Záhadná hvězda v souhvězdí Lva

„Z obecně uznávané teorie vývoje sluncí vyplývá, že pokud má hvězda malou hmotnost a extrémně nízký obsah kovů, zárodečný oblak, z něhož se formuje, by se nikdy nemohl zkondenzovat,” říká Elisabetta Caffau z Zentrum für Astronomie der Universität Heidelberg v Německu. „Předpokládá se totiž, že atomy těžších prvků, jako je uhlík a kyslík, zajišťují při smršťování mezihvězdného oblaku chlazení a brání tak jeho rozpadu v důsledku tlaku tepelného záření. „To znamená, že musíme nutně aktualizovat některé z modelů.“

Astronomové se proto poté, co získali od ředitele observatoře více pozorovacího času, rozhodli, že použijí také spektografy X-shooter a UVES, které umí rozložit světlo kosmických objektů na základní složky a umožnit tak detailní studium jejich chemického složení. Ukázalo se, že hvězda má až 20 000krát méně „kovů” než naše Slunce.

To znamená jediné. Musí být velmi stará. „Možná je jednou z nejstarších dosud nalezených hvězd,“ říká astronom a člen mezinárodního týmu Lorenzo Monaco. Kosmologové se domnívají, že nejlehčí prvky, jako je vodík, helium a malé množství lithia, vznikly krátce po velkém třesku. Těžší chemické částice byly pak tvořeny samotnými hvězdami. Exploze supernov pak hmotu rozptýlily do okolí, z nichž se začaly tvořit další hvězdy. Mladší slunce proto mají vyšší obsah „kovů” než staré.

Hvězda SDSS J102915+172927

Vědce ale překvapilo, že ve hvězdě SDSS J102915+172927 je také zanedbatelné množství lithia. Je ho přinejmenším 50krát méně, než má prvotní materiál vzniklý při velkém třesku. „Jak objekt přišel o tento prvek, je pro nás záhadou,” říká Elisabetta Caffau.

Zdroj: Youtube

Astrofyzici zároveň předpokládají, že vzácná hvězda není jedinou svého druhu. „Podařilo se nám odhalit další kandidáty na lehká slunce, která plánujeme pozorovat a odhalit jejich tajemství.”

Zdroj:

www.eso.org, www.en.wikipedia.org, www.sciencedaily.com