Nic netrvá věčně. Ani naše Slunce není nesmrtelné. Odborníci odhadují, že asi za pět miliard let zahájí konec svého životního cyklu. Bude se střídavě zvětšovat a zmenšovat, ochlazovat se a oteplovat. Jako rudý obr pohltí nejbližší planety. Jakmile se promění v bílého trpaslíka, ty zbylé uvolní ze svého gravitačního stisku. Galaxie se rozpadne.

Jsou ale tyto výpočty správné? Co když se vědci mýlí a Slunce je starší? Mohlo by se znenadání zhroutit a vybuchnout? Pravděpodobnost tohoto scénáře je nízká. Navíc, kdyby k podobné „nehodě” došlo, zemřeli bychom dříve, než bychom se o tom dozvěděli. 

Co když Slunce vybuchne?

Během exploze supernovy se totiž uvolní obrovské množství neutrin. I přesto, že tyto elementární částice našimi těly běžně prochází, neinteragují s námi. Výbuch by ale jejich počet navýšil a díky tomu, že přenášejí asi 99 % energie supernovy, živé organismy by spálily na troud.

Zdroj: Youtube

Tyto částice se pohybují velmi rychle. Když byla v roce 1987 pozorována supernova ve vzdálenosti asi 168 000 světelných let, odborníci neutrina detekovali během několika sekund, zatímco světlo z výbuchu dorazilo až o pár hodin později. Dá se tedy předpokládat, že kdyby Slunce explodovalo, na obloze bychom nezaznamenali žádnou změnu. Jednoduše bychom zemřeli uprostřed činnosti, kterou bychom právě vykonávali.

Co kdyby ale supernova nebyla tak silná a neutrina by nás nevyhladila? V tomto scénáři by přišly na scénu rázové vlny, které by zasáhly přivrácenou stranu planety a srovnaly vše se zemí. Odvrácená část by se pouze oteplila.

Cesta vesmírem

Jakmile by se Slunce zhroutilo, ztratilo by svou gravitační sílu. Země by tak začala plout vesmírem. Ztráta zdroje tepla a světla by způsobila prudké ochlazení směrem k absolutní nule. Postupem času by se také začala rozpadat atmosféra. Přeživší by tak byli vystaveni kosmickému záření.

Planetu by s největší pravděpodobností mohla přitáhnout jiná hvězda. Bakteriální a mnohobuněčné formy života skryté v hydrotermálních průduchách by tak měly šanci na evoluci.

Zdroje: www.starlust.org, www.nightskypix.com, www.express.co.uk