Prohlédněte si tento obraz. Jde o ztracený poklad obří ceny. 99 % lidí nenapadne, kdo ho maloval

Tereza Malá | 23. 4. 2023

Představte si, že na půdě najdete dávno ztracený obraz a zjistíte, že ho vytvořil jeden z nejslavnějších světových umělců. Přesně to se stalo majitelům obrazu Západ slunce na Montmajouru, který ležel na půdě několik let, než si uvědomili jeho skutečnou hodnotu. Víte, kdo je jeho autorem?

Další historie obrazu je zahalená tajemstvím, ale v určitém okamžiku se dostal na půdu jedné norské rodiny. Rodina neměla ponětí o skutečné hodnotě obrazu, který se skrýval pod vrstvou prachu. Až když se rodina rozhodla přestěhovat, nechala obraz ocenit. Přinesli ho k odborníkovi na umění, který byl šokovaný, když zjistil, že se jedná o obraz v hodnotě milionů dolarů.

Kdo je oním umělcem a jaká je historie obrazu?

Obraz Západ slunce na Montmajouru nenamaloval nikdo jiný, než Vincent van Gogh v roce 1888 během svého pobytu ve francouzském Arles.

Obraz zobrazuje skalnatou krajinu s cestou vedoucí k zapadajícímu slunci a je typický van Goghovým používáním jasných barev a odvážných tahů štětcem. Navzdory kráse obrazu byl údajně sám van Gogh s dílem nespokojený a po jeho smrti bylo vyřazené ze sbírky jeho bratra Thea. Obraz se nakonec prodal norskému sběrateli, který si jej ponechal mnoho let, než jej v 70. letech 20. století prodal soukromému kupci. Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Proč Gogh své dílo nenáviděl?

Podle článku uměleckého kritika Jonathana Jonese v deníku The Guardian napsal van Gogh dopis svému bratrovi Theovi v roce 1888, tedy ve stejném roce, kdy inkriminovaný obraz vznikl. V dopise van Gogh popisuje svou nespokojenost s obrazem, označuje ho za „studii, na které jsem pracoval příliš rychle", a dodává: „Ještě s ním nejsem spokojený." V dopise se také píše, že „obraz je v pořádku".

Vědci zrentgenovali slavný obraz Vincenta van Gogha. Podívejte, co neuvěřitelného se objevilo
Magazín

Vědci zrentgenovali slavný obraz Vincenta van Gogha. Podívejte, co neuvěřitelného se objevilo

Tento pocit nespokojenosti a sebekritiky byl však charakteristickým znakem van Goghova uměleckého procesu. Byl známý tím, že byl neuvěřitelně sebekritický a neustále se snažil zdokonalovat svou techniku a zachytit podstatu světa kolem sebe. V případě obrazu "Západ slunce na Montmajouru" byla van Goghova sebekritika možná až příliš tvrdá. Obraz sice není považovaný za jedno z jeho mistrovských děl, ale přesto je uměleckým dílem, které ukazuje jeho jedinečný styl a použití barev.

Pravost obrazu nakonec potvrdilo Van Goghovo muzeum v Amsterdamu a v roce 2013 byl odhalený veřejnosti. Od té doby je obraz vystavovaný v muzeích po celém světě. Objev tohoto slavného obrazu slouží jako připomínka neuvěřitelné hodnoty, která se může skrývat na zapomenutých půdách a ve skladištích.

Vědci prozářili rentgenem obraz Vincenta Van Gogha a zůstali v šoku. Objevila se záhadná tvář
Magazín

Vědci prozářili rentgenem obraz Vincenta Van Gogha a zůstali v šoku. Objevila se záhadná tvář

Dílo van Gogha nepřestává lidi uchvacovat a inspirovat ani více než sto let po jeho smrti.

Zdroje: www.nbcnews.com, en.wikipedia.org/wiki/Sunset_at_Montmajour, www.theguardian.com

Tagy Amsterdam Arles Jonathan Jones půda The Guardian Vincent van Gogh západ slunce