Další historie obrazu je zahalená tajemstvím, ale v určitém okamžiku se dostal na půdu jedné norské rodiny. Rodina neměla ponětí o skutečné hodnotě obrazu, který se skrýval pod vrstvou prachu. Až když se rodina rozhodla přestěhovat, nechala obraz ocenit. Přinesli ho k odborníkovi na umění, který byl šokovaný, když zjistil, že se jedná o obraz v hodnotě milionů dolarů.

Kdo je oním umělcem a jaká je historie obrazu?

Obraz Západ slunce na Montmajouru nenamaloval nikdo jiný, než Vincent van Gogh v roce 1888 během svého pobytu ve francouzském Arles.

Obraz zobrazuje skalnatou krajinu s cestou vedoucí k zapadajícímu slunci a je typický van Goghovým používáním jasných barev a odvážných tahů štětcem. Navzdory kráse obrazu byl údajně sám van Gogh s dílem nespokojený a po jeho smrti bylo vyřazené ze sbírky jeho bratra Thea. Obraz se nakonec prodal norskému sběrateli, který si jej ponechal mnoho let, než jej v 70. letech 20. století prodal soukromému kupci. Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Proč Gogh své dílo nenáviděl?

Podle článku uměleckého kritika Jonathana Jonese v deníku The Guardian napsal van Gogh dopis svému bratrovi Theovi v roce 1888, tedy ve stejném roce, kdy inkriminovaný obraz vznikl. V dopise van Gogh popisuje svou nespokojenost s obrazem, označuje ho za „studii, na které jsem pracoval příliš rychle", a dodává: „Ještě s ním nejsem spokojený." V dopise se také píše, že „obraz je v pořádku".

Tento pocit nespokojenosti a sebekritiky byl však charakteristickým znakem van Goghova uměleckého procesu. Byl známý tím, že byl neuvěřitelně sebekritický a neustále se snažil zdokonalovat svou techniku a zachytit podstatu světa kolem sebe. V případě obrazu "Západ slunce na Montmajouru" byla van Goghova sebekritika možná až příliš tvrdá. Obraz sice není považovaný za jedno z jeho mistrovských děl, ale přesto je uměleckým dílem, které ukazuje jeho jedinečný styl a použití barev.

Pravost obrazu nakonec potvrdilo Van Goghovo muzeum v Amsterdamu a v roce 2013 byl odhalený veřejnosti. Od té doby je obraz vystavovaný v muzeích po celém světě. Objev tohoto slavného obrazu slouží jako připomínka neuvěřitelné hodnoty, která se může skrývat na zapomenutých půdách a ve skladištích.

Dílo van Gogha nepřestává lidi uchvacovat a inspirovat ani více než sto let po jeho smrti.

Zdroje: www.nbcnews.com, en.wikipedia.org/wiki/Sunset_at_Montmajour, www.theguardian.com