Kuponová privatizace, která se na území Česka a tehdejšího Československa odehrála ve dvou vlnách, umožňovala lidem velmi výhodný nákup akcií, a toho také mnozí využili. Postupem času však někteří na své kuponové účty pozapomněli nebo si vůbec nejsou vědomi toho, že mají nárok na nemalé peníze. A právě pro ty vznikla služba Zapomenuté miliardy autora Daniela Surmaře, která podle webu kurzy.cz pomohla jen během prvního měsíce svého fungování najít lidem majetek zhruba za 320 milionů korun.

Nárok na peníze bude brzy promlčen

Jak uvádí Surmař, podle jeho odhadů mají lidé na zapomenutých účtech uloženo až deset miliard korun. „Prostor pro ty, kteří se ještě nestihli zdarma zaregistrovat, je stále velký. S prověřením by si ale měli pospíšit. Už na podzim totiž dojde k promlčení nároků za miliardu korun. Byla by škoda, kdyby tyto peníze nemohly pomoci či udělat radost těm, kterým skutečně patří,“ nechal se slyšet mladý podnikatel.

Služby Zapomenuté miliardy prozatím využilo zhruba 80 tisíc lidí, přičemž úspěšný nález zaznamenal asi každý pátý člověk. „Průměrný věk nálezců je 62 let, což odpovídá obvyklému věku lidí, kteří se v 90. letech zapojili do kuponové privatizace. Nejstaršímu šťastlivci bylo dokonce 78 let,“ řekl ještě autor projektu Daniel Surmař.

Peníze dá vnoučatům

Jednou ze šťastných nálezkyň je i sedmdesátiletá paní Danuše S., které služba pomohla najít akcie i související nároky v celkové hodnotě 239 tisíc korun. „O nové službě jsem četla na internetu a vzpomněla jsem si, že jsem část ze své kuponové investice v minulosti nedořešila. Nejdříve na to nebyl čas a pak už jsem na kuponovku zapomněla včetně toho, o jakou investici se jednalo,“ nechala se slyšet Danuše s tím, že část peněz daruje vnoučatům a zbytek si ponechá jako finanční rezervu.