V jakém stavu je záporožská jaderná elektrárna a co hrozí při jejím výbuchu

Záporožská elektrárna je jednou z největších na světě.

Záporožská elektrárna je jednou z největších na světě.

Foto: Ralf1969 / Creative Commons, CC BY-SA 3.0, https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Minulý týden otřásla médii zpráva, že jaderná elektrárna v Záporoži se ocitla v rukou ruských okupantů. Jak ale tvrdí odborníci, snažící se uklidnit znepokojenou veřejnost, jedna z největších elektráren světa je stejně bezpečná jako například český Temelín. Všechny záporožské bloky mají betonovou ochrannou schránku a jsou velmi robustní, takže by ustály i pád stíhačky nebo explozi slabší vojenské rakety.

Situace týkající se jaderné bezpečnosti na Ukrajině je velmi obtížně udržitelná. Ruští okupanti již obsadili elektrárnu Černobyl, a bohužel mají kontrolu i nad Záporožím.

Páteční útok způsobil požár

Útok na elektrárnu se uskutečnil v pátek brzy ráno a nebyl zcela jasný. Původní zprávy založené na zprávách ukrajinské záchranné služby v 6:20 místního času uvedly, že požár vznikl ve "výcvikové budově" elektrárny a byl uhašen. Paradoxně právě ruské jednotky bránily ukrajinským hasičům v likvidaci požáru, který zuřil asi čtyři hodiny. V okolí elektrárny byly údajně hasičské jednotky zastaveny a ruské jednotky převzaly kontrolu.

 Komentovaná fotografie Záporožské jaderné elektrárny 1-6 z družice Landsat 9 z 27. února 2022. Reaktorové bloky 1-6 7. Elektrické stožáry 8. Opláštěná výcviková budova 9. Sklad radioaktivního odpadu 10. Chladicí jezírko 11. Chladicí věže 12. NádržKomentovaná fotografie Záporožské jaderné elektrárny 1-6 z družice Landsat 9 z 27. února 2022. Reaktorové bloky 1-6 7. Elektrické stožáry 8. Opláštěná výcviková budova 9. Sklad radioaktivního odpadu 10. Chladicí jezírko 11. Chladicí věže 12. NádržZdroj: cmglee, Landsat, USGS / Creative Commons, CC BY-SA 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by/4.0

Pátá na světě

Záporožská jaderná elektrárna je nejvýkonnější a největší jadernou elektrárnou v Evropě a pátou na celém světě. Jaderná elektrárna je jedna ze sedmi elektráren s nejvyšším instalovaným výkonem na světě. Právě sedm jaderných elektráren má totiž instalovaný výkon vyšší než 5 000 MW elektrických. Nachází se u městečka Energodar v Záporožské oblasti na Ukrajině. Na každém z jejich šesti bloků je instalovaný reaktor VVER-1000 s čistým elektrickým výkonem 950 MW.

Její výstavba započala v roce 1980, kdy rozhodně nenapadlo, že by se někdy mohla stát terčem útoku. Minulý týden se ale obavy naplnily a elektrárny se zmocnilo Rusko. Ostřelování elektrárny na jihovýchodě Ukrajiny způsobilo požár v okrajové budově a vyvolalo zuřivé reakce světových lídrů.

Na to, co si myslí o útoku na jadernou elektrárnu Dana Drábová, se v zajímavém videu podívejte zde:

Zdroj: Youtube
 

Jaderný terorismus

Znepokojen je celý svět. Například britský premiér Boris Johnson prohlásil, že "bezohledné akce ruského prezidenta Vladimira Putina… mohou nyní přímo ohrozit bezpečnost celé Evropy". A tím vyjádřil vlastně stanovisko celého světa. Kanadský premiér Justin Trudeau řekl, že útoky jsou "nepřijatelné" a "musí okamžitě přestat". Volodymyr Zelenskyj, který je přímo v centru dění a proti jehož zemi je celý útok cíle, obvinil Rusko ve svých projevech z bezprecedentního "jaderného terorismu".

Černobylská elektrárna

Nejhorší scénář: Co by se stalo, kdyby Rusko bombardovalo Černobyl?

Experti uklidňují svět

Všichni, kdo zůstali v elektrárně, jsou přitom Ukrajinci, na které čekají doma jejich rodiny. Čelí tak velkému nebezpečí, jež daleko přesahuje hranice elektrárny.

Záporoží má šest reaktorů a většina z nich je nyní ochlazována a jeden zůstává v provozu na 60 % výkonu.

"Personál pokračuje v práci na svých pracovištích, provozní personál monitoruje stav energetických bloků a zajišťuje jejich provoz v souladu s požadavky technologických postupů pro bezpečný provoz. Provádějí se také pochůzky za účelem zjištění případných škod na staveništi," uklidňují veřejnost ukrajinské úřady, které poukazují i na to, že zde není žádné zvýšené riziko jaderného nebezpečí. Konstrukce elektrárny jsou stavěny tak, aby vydržely i pád letadla, což potvrdila v České televizi i jaderná fyzička Dana Drábová.

Jednotky 1 a 2, Záporož.Jednotky 1 a 2, Záporož.Zdroj: DENAMAX / Creative Commons, CC BY-SA 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

Co hrozí?

Největším nebezpečím, které hrozí, je například katastrofální výpadek proudu. Ten by mohl narušit činnost chladicích systémů elektrárny, která by vedla. Hrozí nám tak nebezpečí daleko přesahující všechny předchozí havárie v jaderných elektrárnách, včetně havárie v Černobylu a havárie v jaderné elektrárně Fukušima Daiiči.

Kromě toho se v areálu záporožské elektrárny nachází i sklad vyhořelého jaderného paliva. Jeho poškození by mělo stejný následek, tedy únik radioaktivity.

Všichni nyní s napětím očekávají, jak se bude situace vyvíjet. 

Zdroje:

fortune.comen.wikipedia.org/wiki/Zaporizhzhiaen.wikipedia.org/wiki/Zaporizhzhia_Nuclear_Power_Plant