Situace týkající se jaderné bezpečnosti na Ukrajině je velmi obtížně udržitelná. Ruští okupanti již obsadili elektrárnu Černobyl, a bohužel mají kontrolu i nad Záporožím.

Páteční útok způsobil požár

Útok na elektrárnu se uskutečnil v pátek brzy ráno a nebyl zcela jasný. Původní zprávy založené na zprávách ukrajinské záchranné služby v 6:20 místního času uvedly, že požár vznikl ve "výcvikové budově" elektrárny a byl uhašen. Paradoxně právě ruské jednotky bránily ukrajinským hasičům v likvidaci požáru, který zuřil asi čtyři hodiny. V okolí elektrárny byly údajně hasičské jednotky zastaveny a ruské jednotky převzaly kontrolu.

Pátá na světě

Záporožská jaderná elektrárna je nejvýkonnější a největší jadernou elektrárnou v Evropě a pátou na celém světě. Jaderná elektrárna je jedna ze sedmi elektráren s nejvyšším instalovaným výkonem na světě. Právě sedm jaderných elektráren má totiž instalovaný výkon vyšší než 5 000 MW elektrických. Nachází se u městečka Energodar v Záporožské oblasti na Ukrajině. Na každém z jejich šesti bloků je instalovaný reaktor VVER-1000 s čistým elektrickým výkonem 950 MW.

Její výstavba započala v roce 1980, kdy rozhodně nenapadlo, že by se někdy mohla stát terčem útoku. Minulý týden se ale obavy naplnily a elektrárny se zmocnilo Rusko. Ostřelování elektrárny na jihovýchodě Ukrajiny způsobilo požár v okrajové budově a vyvolalo zuřivé reakce světových lídrů.

Na to, co si myslí o útoku na jadernou elektrárnu Dana Drábová, se v zajímavém videu podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Jaderný terorismus

Znepokojen je celý svět. Například britský premiér Boris Johnson prohlásil, že "bezohledné akce ruského prezidenta Vladimira Putina... mohou nyní přímo ohrozit bezpečnost celé Evropy". A tím vyjádřil vlastně stanovisko celého světa. Kanadský premiér Justin Trudeau řekl, že útoky jsou "nepřijatelné" a "musí okamžitě přestat". Volodymyr Zelenskyj, který je přímo v centru dění a proti jehož zemi je celý útok cíle, obvinil Rusko ve svých projevech z bezprecedentního "jaderného terorismu".

Experti uklidňují svět

Všichni, kdo zůstali v elektrárně, jsou přitom Ukrajinci, na které čekají doma jejich rodiny. Čelí tak velkému nebezpečí, jež daleko přesahuje hranice elektrárny.

Záporoží má šest reaktorů a většina z nich je nyní ochlazována a jeden zůstává v provozu na 60 % výkonu.

"Personál pokračuje v práci na svých pracovištích, provozní personál monitoruje stav energetických bloků a zajišťuje jejich provoz v souladu s požadavky technologických postupů pro bezpečný provoz. Provádějí se také pochůzky za účelem zjištění případných škod na staveništi," uklidňují veřejnost ukrajinské úřady, které poukazují i na to, že zde není žádné zvýšené riziko jaderného nebezpečí. Konstrukce elektrárny jsou stavěny tak, aby vydržely i pád letadla, což potvrdila v České televizi i jaderná fyzička Dana Drábová.

Co hrozí?

Největším nebezpečím, které hrozí, je například katastrofální výpadek proudu. Ten by mohl narušit činnost chladicích systémů elektrárny, která by vedla. Hrozí nám tak nebezpečí daleko přesahující všechny předchozí havárie v jaderných elektrárnách, včetně havárie v Černobylu a havárie v jaderné elektrárně Fukušima Daiiči.

Kromě toho se v areálu záporožské elektrárny nachází i sklad vyhořelého jaderného paliva. Jeho poškození by mělo stejný následek, tedy únik radioaktivity.

Všichni nyní s napětím očekávají, jak se bude situace vyvíjet.

Zdroje:

fortune.com, en.wikipedia.org/wiki/Zaporizhzhia, en.wikipedia.org/wiki/Zaporizhzhia_Nuclear_Power_Plant