19. listopadu bude nejdelší zatmění Měsíce. V Česku si na něj musíte přivstat

Zatmění Měsíce pozorované z Prahy 21. ledna 2019

Zatmění Měsíce pozorované z Prahy 21. ledna 2019

Foto: Profimedia.CZ

Zatmění Měsíce, které proběhne ráno 19. listopadu, bude v našich končinách viditelné jen brzy ráno do rozbřesku. Z astronomického pohledu jde přesto o velmi zajímavou událost. Půjde totiž o nejdelší částečné zatmění Měsíce v úseku 1000 let.

Země vrhne na Měsíc svůj stín 19. listopadu mezi 6 a 12 hodinou koordinovaného světového času (UTC), což znamená, že nejlepší podívanou budou mít lidé v Severní Americe, kde tou dobou bude ještě noc, a zatmění bude poměrně dobře viditelné i ve východní Asii a Austrálii, kde se už bude stmívat. V České republice bude jev pozorovatelný jen kolem 7. hodiny ranní, a to ještě za předpokladu, že to dovolí oblačnost.

Zatmění MěsíceZatmění MěsíceZdroj: Profimedia.CZ

Zatmění tisíciletí

Úkaz je zajímavý zejména neobvykle dlouhou dobou svého trvání. Pokud si bude chtít Američan vychutnat zatmění od začátku do konce, bude muset vydržet v noci vzhůru celých 6 hodin a 2 minuty. Delší částečné zatmění Měsíce naposledy proběhlo 18. února roku 1440 a na příští podobně dlouhý jev se lidstvo podívá teprve 8. února 2669.

Neobyčejně dlouhá doba zatmění je dána tím, že se Měsíc na své oběžné dráze zrovna pohybuje v blízkosti bodu, který od Země nejvzdálenější. Do zmíněných 6 hodin je přitom počítána i fáze, kdy Měsíc vstupuje do zemského polostínu a zatmění ještě není pouhým okem téměř viditelné. Plný stín, který postupně zakryje 97 procent měsíčního povrchu, bude pozorovatelný po dobu 3 hodin a 28 minut.

Video vám nastíní, jakým způsobem zatmění proběhne:

Zdroj: Youtube

K nejbližšímu úplnému zatmění Měsíce dojde 16. května příštího roku, z České republiky však bude pozorovatelné jen částečně, a to opět v ranních hodinách. Květnové počasí by nicméně mohlo být ke sledování oblohy přívětivější, a tak je tu šance, že si průchod Měsíce zemským stínem užijeme intenzivněji.

Měsíční kámen - ilustrační foto

Vědci řeší záhadu: Apollo 14 přivezlo z Měsíce kámen. Pochází ale ze Země.

Nenažraný jaguár a emoce na houpačce

Dočasné zmizení stříbrného kotouče z noční oblohy bylo v minulosti spojeno s mnohými pověrami. Například Inkové věřili, že jim bohové zatměním připomínají mýtus o jaguárovi, který sežral Měsíc. V tyto noci prý hrozil jaguárův návrat, a lidé proto měli dělat co největší rámus, aby si šelma netroufla přiblížit se k jejich obydlím.

Protože většina starých kultur spojovala Lunu s ženským principem a mateřstvím, zvláštní opatrnosti během zatmění měly dbát těhotné ženy a matky. Jestliže se vám bude v noci ze čtvrtka na pátek špatně spát a budete pociťovat neobvyklé výkyvy nálady, buďte v klidu - jde jen o vliv Měsíce schovaného v zemském stínu. Zatmění se totiž podle astrologů a sensibilů může odrazit na psychické vyrovnanosti citlivějších jedinců.

Zdroje: www.space.com/b, earthsky.org/