Naučit se tuto techniku znamená nejen zlepšení stavu naší pokožky a vlasů, ale také efektivní šetření vody a nákladů na ni.

Horká voda

Možná patříte k lidem, kteří se nadšeně a dlouho rochní v horké vodě. Právě na to ovšem upozorňují dermatologové, protože teplá, natož horká voda pro nás není vůbec přirozená ani zdravá.

Odborníci se shodují, že by se měla používat vlažná voda, která podporuje zdraví kůže na těle, obličeji i vlasech. Horká sprcha totiž naši pleť extrémně vysušuje.

Příliš vysoká teplota vody zbavuje pokožku přirozené mastnoty, která je tvořena z ochranných olejů. Kůže tak zůstává obnažená a zranitelná.

Časté koupání

Příliš časté mytí tělu také vůbec neprospívá. Díky reklamám, kosmetickým trendům a vlivu společnosti máme pocit, že musíme trávit mytím mnoho času. Opak je ale pravdou.

Přesvědčení, že se musíme koupat každý den, a možná hned několikrát, je jeden velký mýtus. Pokud je to pro vás nepřijatelná představa, omezte používání mýdel a gelů.

V zimní sezóně například dermatologové doporučují nesprchovat se častěji než párkrát do týdne. Pokožka je v tomto ročním období extrémně zatížena mrazem.

Jak je to tedy správně podle našich babiček?

1. Naučte se nastavit správnou teplotu vody. Ta by měla být příjemná a vlažná. Nikdy ne horká tak, aby vaše pleť červenala. Vhodně nastavená voda očišťuje pokožku aniž by ji narušovala.

2. Ráno si dejte studenou sprchu. Možná vám to může připadat jako mučení, ale zdravotní benefity otužování jsou ohromující. Kromě skvělé imunity získáte pevnou a pružnou pokožku.

3. Používejte přírodní mýdla, ideálně s olejíčky, která nevysušují pleť. Zásadní je pokožku vždy důkladně navlhčit, aby se vybraný čisticí produkt spojil s vodou, naředil a napěnil se.

4. Při mytí postupujte shora dolů. Obličej, krk, ramena atd. Nezapomínejte na záhyby a hůře dostupná místa, jako je pupík, oblast mezi prsty, nebo třeba za ušima.

5. Pro zdraví těla je důležité řádně všechno mýdlo opláchnout. Odborníci doporučují jako závěrečný trik se opláchnout studenou vodou. Udrží se tak v kůži vlhkost a podpoří se krevní oběh.

6. Dopřejte si péči a rozmazlujte se. Masírujte pokožku, používejte přírodní vonné mycí oleje a gely. Důležitá je i následná péče o pleť. Dostatečná hydratace je zcela zásadní.

7. Vyvarujte se častého používání peelingu. Může pokožku poškodit podobně jako horká voda. Vysušuje a způsobuje mikroskopická poranění pleti. Na citlivou kůži se nehodí vůbec.

8. Šetřete s vodou. Když si tělo dostatečně navlhčíte, vodu vypněte a věnujte se aplikaci čisticího přípravku a důkladnému čištění těla. Není na škodu si pořídit houbu nebo žínku.

Tyto principy se ověřily nejen u našich babiček, ale souhlasí s nimi většina dermatologů. 

Zdroje: www.everydayhealth.com, www.healthdirect.gov.au