Lidé tak intenzivně zelenou oblohu nikdy neviděli. Řada z nich proto vytáhla telefony a fotoaparáty, aby ji zdokumentovali. Poté pokračovali ve svých aktivitách. Netušili, že se během dvaceti minut objeví derecho. Ničivá větrná bouře.

Trvala přes dvě hodiny. Doprovázel ji silný vítr o rychlosti až 160 km/h, který zpřelámal stromy a zničil elektrické vedení. Přes 26 tisíc lidí se náhle ocitlo bez proudu. Kroupy o velikosti pomerančů rozbíjely skleníky a kapoty aut. Silný déšť okamžitě zvýšil hladinu toků a způsobil bleskovou povodeň. Lokálně se dokonce objevilo i tornádo. 

Zelené nebe

Překvapení obyvatelé Sioux Falls přirovnali bouři k apokalypse. Mohli se na ni připravit? Odborníci odpovídají, že ano. Jejím indikátorem byl právě odstín oblohy. „Ne nadarmo se říká, že vítr vysává do nebe žáby a barví ho tak do zelena,” směje se výzkumný meteorolog z Cooperative Institute for Meteorological Satellite Studies na UW-Madison Scott Bachmeier.

Co opravdu způsobilo, že se nebe zazelenalo? Hlavním důvodem bylo rozptýlení slunečních paprsků. Závisí na velikosti částic v atmosféře a na vlnové délce dopadajícího záření. Čím kratší vlnovou délku barvy mají, tím více se rozptylují. Během normálního dne tedy pozorujeme modrou oblohu, protože tato barva je na samém okraji spektra. 

V případě oblohy nad Jižní Dakotou hrála významnou roli i struktura bouřkového mraku, jenž byl silně nasycený vodou, ale stále nezakrýval celou oblohu, takže na něj dopadaly sluneční paprsky. „A jelikož se již slunce sklánělo k obzoru, načervenalé světlo se smíchalo s modrým,” říká Bachmeier. „Vznikla tak zelená barva.”

Nebezpečná bouře

Pokud tedy k večeru spatříte zelenou oblohu, auto dejte do garáže a upevněte věci, které by mohly odletět. S největší pravděpodobností se blíží krupobití doprovázené silným větrem. 

Zdroj: Youtube

I přestože se derecho obvykle vyskytuje v Severní Americe, nevyhýbá se ani Evropě. Severovýchodními Čechy se naposledy prohnalo 11. srpna 2017, kdy za sebou zanechalo obrovské škody, včetně rozsáhlých polomů a pěti obětí. 

Zdroje: www.abcnews.go.com, www.mujrozhlas.cz, www.cs.wikipedia.org, www.news.wisc.edu, www.dailymail.co.uk