Rover Perseverance objevil na Marsu horniny podobné těm, které se vyskytují na Havaji. Kdo by neznal pověstné havajské pláže se specifickým zeleným odstínem. Mnoho pláží má nazelenalý vzhled díky přítomnosti olivínu, minerálu, který se hojně vyskytuje v zemském plášti a podílí se na vzniku drahokamu peridot. Podobné zelenkavé vyvřelé horniny byly spatřeny také v kráteru Jezero, jenž dostal svůj název proto, že je považován za domov dávného jezera na Marsu.

Na video se podívejte tady:

Zdroj: Youtube

Co říkají zelené horniny?

Vulkanické horniny objevené na Marsu vznikly asi před čtyřmi miliardami let. Podle vědců mají podobné vlastnosti jako vyvřelé horniny, které existovaly na Zemi v době jejího vzniku. Nově objevené zelené horniny naznačují mnoho věcí a přispívají ke studiu dávného prostředí planety.

Většina původních hornin, které na Zemi byly v době, kdy se zde vyvinul život, již není k vědeckým účelům k dispozici. „I proto je opravdu těžké rekonstruovat, jaké bylo dávné prostředí na Zemi," říká doktorka Briony Horganová, jedna z autorek studie o prostředí Marsu. Stovky vědců analyzovaly data získaná pomocí roveru Perseverance. A právě odtud vědci pojali podezření, že rudá planeta není tak rudá, jak si myslíme.

Olivín by mohl poskytnout odpověď

Většina marťanských hornin vystavených vnějšímu prostředí má červenou barvu. Je tomu tak díky železu, které oxiduje a zbarvuje se do červena, podobně jako rez na Zemi. V kráteru byla zjištěna přítomnost vulkanických hornin složených z velkých zrn olivínu, stejně jako tomu je právě na Havaji. Jenže některé horniny nalezené v kráteru Jezero se od ostatních sedimentárních hornin liší.

Právě přítomnost hornin bohatých na olivín na Marsu by mohla odpovědět na otázky, zda byl na Marsu někdy život.

"Horniny, po kterých se Perseverance na Jezeře potuluje, víceméně jen tak leží na povrchu už miliardy let a čekají, až se na ně přijdeme podívat. To je jeden z důvodů, proč je Mars důležitou laboratoří pro poznání rané sluneční soustavy," říká profesorka Horganová.

Více informací zde:

Zdroj: Youtube

Otázky života

Předpokládá se, že stáří Marsu je 4,6 miliardy let. Rover Perseverance zaznamenal umístění vzorků staré lávy, které jsou potřebné ke studiu dávného prostředí planety, nyní je odhalen i olivín. O přítomnosti tohoto minerálu na Marsu jsme věděli, ale vědci omezovali jeho výskyt pouze na oblasti Ganges Chasma a Nili Fossae. V kráteru Jezero je olivín nový. Vzhledem k tomu, že prastaré vulkanické horniny jsou stejně staré jako naše sluneční soustava, mohly by objasnit i vývoj života na Zemi a pomoci při hledání známek života na jiných planetách.

Zdroje:

www.purdue.edu, www.ign.com, interestingengineering.com