Nacisté přivezli z Tibetu záhadnou sochu. Je z nepozemského materiálu a její stáří nelze určit

Tereza Malá | 28. 2. 2023

V Tibetu byla nalezena starobylá buddhistická socha se svastikou na prsou, kterou si nacisté odvezli do Německa. Učarovala jim díky symbolu hákového kříže. Socha šokovala vědce ještě více, když se zjistilo, že je vyrobena z nepozemského materiálu, z meteoritu, který před 15 000 lety dopadl na Zemi.

earthsky.org,  gizmodo.com,  www.meteorite-times.com

Socha dostala název Železný muž (Iron Man). Jedná se o desetikilogramovou sošku velkou jen přes 20 cm, nalezenou nejprve v Tibetu. Pravděpodobně představuje Vaisravanu, buddhistického krále severu, a může pocházet z kultury Bon z jedenáctého století. Socha je i přes svou malou velikost velmi a překvapivě těžká. Znázorňuje muže v brnění v sedící pozici, který má na středu těla na hrudi hákový kříž ve směru hodinových ručiček.

Hákový kříž je v buddhismu považován za symbol štěstí. Symbol hákového kříže pochází ze starověké Indie i klasické antiky, i když pro nás je tento symbol spíše spojován s nacisty. Ve skutečnosti je svastika spojována nejen se štěstím, ale i šakti, což je posvátný symbol příznivého vývoje, který prý představuje ženský princip božské energie. Symbol byl známý v egyptské, řecké, perské, keltské, a dokonce i indiánské kultuře, samozřejmě kromě hinduismu a buddhismu.

Na tajemnou sochu se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Nejvzácnější typ meteoru - ataxit

Socha byla majetkem soukromé sbírky v Mnichově až do roku 2007. Poté byla zpřístupněna ke studiu, aby se zjistilo, že je vyrobena z nepozemského materiálu. Nakonec byl identifikován jako neuvěřitelně vzácná forma železa bohatá na nikl. Tento materiál se vyskytuje v padajících hvězdách. Jedná se o meteorit ataxit.

Vědci našli masku z vesmírného materiálu. Může vést k pokladu za miliardy
Magazín

Vědci našli masku z vesmírného materiálu. Může vést k pokladu za miliardy

Meteority byly v několika kulturách od pradávna považovány za boží posly. Z jejích úlomků se vyráběly například nože a šperky. Přesto ale nikdo nedokázal přesně určit, odkud se tyto předměty vzaly.

„Ataxit je bohatý na nikl a na kobalt. Méně než 0,1 % všech meteoritů a méně než 1 % železných meteoritů jsou ataxity... Je to nejvzácnější typ meteoritu, který můžete najít," řekl Elmar Buchner z Planetologického ústavu na Stuttgartské univerzitě, který sochu pět let studoval.

Hákový kříž coby nadčasový symbol

Nabízí se možnost, že socha byla vytesána z meteoritu Chinga, který spadl poblíž hranic Sibiře a Mongolska přibližně před 15 000 lety. Meteorit Chinga byl oficiálně objeven v roce 1913 hledači zlata, ale socha je zřejmě mnohem starší. Její stáři nelze určit žádnou metodou. Meteorit Chinga je jedním z pouhých 113 železných meteoritů nalezených na Zemi. Navíc je extrémně tvrdý, proto i proces vyřezávání do „kamene“ byl velmi náročný.

Možná i tento zvláštní původ sochy jí dodal i jakousi zvláštní auru. Socha byla dříve zřejmě téměř celá pozlacená, a navíc má za sebou velmi pohnutou historii. Do Německa byla vrácena krátce před druhou světovou válkou nacisty podporovanou expedicí do Tibetu, jíž v roce 1938 podpořil Heinrich Himmler.

Himmlerův prsten cti jakožto symbol nejvyšší oddanosti Hitlerovi
Magazín

Himmlerův prsten cti jakožto symbol nejvyšší oddanosti Hitlerovi

Cílem expedice bylo odhalit tajný původ celé árijské rasy. A možná i proto, že socha na sobě měla již výše zmíněný hákový kříž, cítili se členové SS oprávněni sochu sebrat. Neměli totiž ani ponětí o symbolu hákového kříže mimo ideje nacismu.

Pokud je socha skutečně vyrobena z tohoto meteoritu, pak je Železný muž třetím největším známým úlomkem meteoritu. Ve skutečnosti ale podrobnosti, stejně jako doba vzniku sochy, zůstávají v současné době v rovině spekulací.

Faktem je, že pád meteoritu byl od prehistorických dob interpretován mnoha kulturami jako božské poselství. Meteority jsou brány jako nebeská tělesa, jejichž jedinečnost si dávné kultury uvědomovaly.