V roce 2018 celá naše planeta 20 minut zvonila jako zvonek. Vědci přišli nyní záhadě na kloub

Lenka Bělská | 28. 11. 2022

Čtvrt milionu lidí žijících na francouzském ostrově Mayotte vědělo, že se něco děje. Téměř dvanáct měsíců cítili, že se země pod jejich nohama chvěje. Bylo to jako z hororu. Řada obyvatel nemohla ze strachu spát. Přicházel konec světa?

Dohromady se odehrálo přes dva tisíce zemětřesení. Seismometry, nainstalované na Komorském souostroví, nacházejícím se mezi Afrikou a Madagaskarem, běžely na plné obrátky. Francouzští vědci z Národní geologické služby byli zmatení. 

V podzemí starověké Věštírny smrti vědci našli pozůstatky záhadného stroje: Neví si s ním rady
Magazín

V podzemí starověké Věštírny smrti vědci našli pozůstatky záhadného stroje: Neví si s ním rady

11. listopadu roku 2018 se ale stalo něco mimořádného. Země zazvonila jako zvon. Nízkofrekvenční zvuk zachytili odborníci z celého světa. Trval více než 20 minut. Jeho původ byl ale záhadou. 

Země a záhadné zvonění

Trvalo tři měsíce, než tým badatelů z Národního centra pro vědecký výzkum ve Francii sehnal speciální přístroje, nalodil se na expediční loď Marion Dufresne a zamířili k ostrovu Mayotte. 

V Austrálii se zjevují tajemná světýlka. Bojí se lidí a prchají před nimi. Vědci neví, o co jde
Magazín

V Austrálii se zjevují tajemná světýlka. Bojí se lidí a prchají před nimi. Vědci neví, o co jde

Na dno Indického oceánu, do hloubky 3,5 km, umístili šest vícepaprskových akustických senzorů a vylovili pár kamenů. „Stalo se však něco neočekávaného. Když jsme je položili na palubu, rozpadly se,” prozrazuje Mathalie Feuillet, vedoucí výpravy a ředitelka Geofyzikálního institutu v Paříži. „To naznačuje, že v nich byl natlakovaný plyn.”

Zdroj: Youtube

Mapování dna trvalo až do května. Trpělivost se však vyplatila. Vědci zjistili, že pravidelné zemětřesení vytvořilo v hloubce 3500 metrů pod mořskou hladinou 800 metrů vysokou sopku se základnou 4 až 5 km v průměru. Data zároveň ukázala, že ostrov za poslední rok klesl o 13 cm a posunul se o 10 cm na východ.

Sopka pod vodou

Mapa napovídá, že na mořské dno vytrysklo až 5 kubických kilometrů magmatu. Sonar zároveň detekoval oblaka vody bohaté na bublinky stoupající ze středu kráteru. Rybáři také hlásili hejna mrtvých ryb. Odborníci doufají, že vzorky vody pomohou odhalit složení roztavené horniny a riziko výbuchu nového vulkánu.

Ostrov je totiž stále sužován menšími zemětřeseními, které se navíc přibližují. Ty by mohly způsobit kolaps podmořského boku Mayotte a vyvolat ničivou vlnu tsunami.

Zdroj:

www.science.org, www.curiosmos.com

Tagy Afrika Francie Indický oceán Madagaskar Mayotte Paříž Země zemětřesení