Nejlepší čistič pro játra

Zeměžluč najdete takřka na každé louce, kde vás jistě zaujme svou sytě růžovou barvou a líbeznou květenou. Nenechte se však mýlit, její chuť na první pohled krásnou bylinkou zcela předčí. 

Je totiž velice hořká. I proto se ji říká zeměžluč hořká neboli centaurium erythraea. Pokud se však přes výraznou hořkost dokážeme přenést, bude pro nás tato bylinka zdravotním zázrakem. 

Je vhodná k léčbě takřka všech chorob týkajících se zažívacího traktu. Pokud nás postihne nevolnost, nebo se často potýkáme s pálením žáhy, tato bylinka nám pomůže. 

Zmírnit nebo zcela vyléčit pak zvládne také říhání a celkově je schopná spravit nám chuť k jídlu. Zeměžluč je skvělou bylinkou také pro další orgány jako jsou játra, dvanáctník, nebo dokonce žlučník. 

Zeměžluč má detoxikační účinky, které žlučník dokonale pročistí. Přejete si před létem nějaké to kilo zhubnout a konečně se vejít do svých oblíbených kalhot? I s tím vám tato bylinka pomůže. Její hořká chuť zrychluje metabolismus a pomáhá k pravidelné stolici. 

Zázrak našich předků

Zdravotní přínosy zeměžluči znali a také hojně využívali již naši předci. Ti ale oproti nám pili čaj z této bylinky zcela pravidelně, aby si zajistili dlouhotrvající zdraví. 

Zeměžluč hořká:

Zdroj: Youtube

Zeměžluč je velice účinnou bylinkou, která dokáže ozdravit naše střeva tím, že z nich vyžene parazity. Střeva pak pracují jak mají a jejich funkce je díky zeměžluči opět v rovnováze. 

V případě, že patříte k jedincům, které trápí příliš nízký tlak, pak vám opět může pomoci zeměžluč. Ta totiž mírně zvyšuje krevní tlak a pomáhá lidem s hypotenzí cítit se lépe. 

Zeměžluč je jedinečnou bylinkou také pro ty, které trápí nedostatečná imunita a časté virózy. Obecně se dá říci, že tato bylinka je životabudič, který podporuje vlastní obranyschopnost našeho organismu. 

Pokud máte problémy se spánkem a usínáním, uvařte si čaj ze zeměžluči. Připravíte ho velice snadno. 1 čajovou lžičku sušené zeměžluči zalijte 250 ml horké vody a nechte přibližně 15 minut louhovat. 

Poté sceďte, v případě potřeby doslaďte lžičkou medu a po doušcích popíjejte. Čaj můžete popíjet až 3 krát denně. V případě, že vás trápí zkažený žaludek či střevní potíže, čaj nedoslazujte.

Zdroje: bylik.cz, www.bylinky.net, www.kvetenacr.cz