Vědci našli novou záhadnou vrstvu zemského jádra. Zcela převrací vše, co jsme se učili o Zemi

Natálie Borůvková | 30. 12. 2022

Jak se zdá, žádný závěr není nikdy zcela definitivní. To platí i u naší planety. Vědci totiž našli novou záhadnou vrstvu zemského jádra. Ta zcela převrací vše, co jsme se o Zemi učili.

A tak si možná budeme muset všechno pěkně od začátku zopakovat a přidat k tomu také nové poznatky. 

Vědci našli novou záhadnou vrstvu zemského jádra

Všichni nejspíš tušíme, z čeho je naše planeta tvořena. Přesněji, z jakých vrstev se skládá. Aspoň tomu tak donedávna skutečně bylo. Teď však vědci objevili něco, co doslova zamíchalo všemi dosud platnými kartami. 

Vědci totiž objevili novou záhadnou vrstvu zemského jádra. A tak se zdá, že vše, co jsme se naučili v hodinách přírodovědy, můžeme s klidem rovnou zapomenout. Nebo je na čase vše co víme, obohatit o nové informace.

Tato záhadná vrstva zemského jádra se nazývá "nejvnitřnější vnitřní jádro". A objev je to vskutku obrovský. 

S touto nově nabytou informací přišli vědci z Australské národní univerzity (ANU). Ti jako první tuto skrytou "pátou" vrstvu naší planety objevili. Otázkou nyní zůstává, jak moc se změní vše, v čem tato informace hraje zásadní roli. Například výuka. "Tradičně jsme se učili, že Země má čtyři hlavní vrstvy: kůru, plášť, vnější jádro a vnitřní jádro," uvedla Joanne Stephensonová, hlavní autorka a geofyzička ANU. 

Nyní je ale všemu jinak. Podle vědců se pod vnitřním jádrem skutečně nachází vrstva, která je ještě hlubší a tou je právě nejvnitřnější vnitřní jádro.

"Našli jsme důkazy, které mohou naznačovat změnu struktury železa, což naznačuje, že v historii Země došlo možná ke dvěma odděleným ochlazením," řekla Stephensonová a dodala: "Podrobnosti této velké události jsou stále trochu záhadou, ale přidali jsme další kousek skládačky, pokud jde o naše znalosti o vnitřním jádru Země."

Zcela převrací vše, co jsme se učili o Zemi

Ať je tomu, jak chce, s příchodem této teorie zřejmě nezůstane kámen na kameni. A model, který se tak dlouho vyučoval na všech školách, je rázem neplatný. Objev páté vrstvy totiž mluví za vše. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

"Myšlenka další samostatné vrstvy byla navržena již před několika desetiletími, ale údaje byly velmi nejasné," dodala Stephensonová. 

Jádro Země chladne rychleji, než se předpokládalo. Může to vyústit katastrofu, varují vědci
Magazín

Jádro Země chladne rychleji, než se předpokládalo. Může to vyústit katastrofu, varují vědci

Nakonec vědci použili vyhledávací algoritmus, který pomohl jádro prozkoumat skrz na skrz a porovnat tak doslova tisíce modelů toho, jak zemské jádro ve skutečnosti může vypadat. V okamžiku, kdy byla ve výšce zhruba 650 km zaznamenána změna, bylo jasné, že nic už nebude jako dřív.

Zdroje:

www.popularmechanics.com

www.livescience.com

www.greenmatters.com

Tagy Australská národní universita Země