A tak si možná budeme muset všechno pěkně od začátku zopakovat a přidat k tomu také nové poznatky. 

Vědci našli novou záhadnou vrstvu zemského jádra

Všichni nejspíš tušíme, z čeho je naše planeta tvořena. Přesněji, z jakých vrstev se skládá. Aspoň tomu tak donedávna skutečně bylo. Teď však vědci objevili něco, co doslova zamíchalo všemi dosud platnými kartami. 

Vědci totiž objevili novou záhadnou vrstvu zemského jádra. A tak se zdá, že vše, co jsme se naučili v hodinách přírodovědy, můžeme s klidem rovnou zapomenout. Nebo je na čase vše co víme, obohatit o nové informace.

Tato záhadná vrstva zemského jádra se nazývá "nejvnitřnější vnitřní jádro". A objev je to vskutku obrovský. 

S touto nově nabytou informací přišli vědci z Australské národní univerzity (ANU). Ti jako první tuto skrytou "pátou" vrstvu naší planety objevili. Otázkou nyní zůstává, jak moc se změní vše, v čem tato informace hraje zásadní roli. Například výuka. "Tradičně jsme se učili, že Země má čtyři hlavní vrstvy: kůru, plášť, vnější jádro a vnitřní jádro," uvedla Joanne Stephensonová, hlavní autorka a geofyzička ANU. 

Nyní je ale všemu jinak. Podle vědců se pod vnitřním jádrem skutečně nachází vrstva, která je ještě hlubší a tou je právě nejvnitřnější vnitřní jádro.

"Našli jsme důkazy, které mohou naznačovat změnu struktury železa, což naznačuje, že v historii Země došlo možná ke dvěma odděleným ochlazením," řekla Stephensonová a dodala: "Podrobnosti této velké události jsou stále trochu záhadou, ale přidali jsme další kousek skládačky, pokud jde o naše znalosti o vnitřním jádru Země."

Zcela převrací vše, co jsme se učili o Zemi

Ať je tomu, jak chce, s příchodem této teorie zřejmě nezůstane kámen na kameni. A model, který se tak dlouho vyučoval na všech školách, je rázem neplatný. Objev páté vrstvy totiž mluví za vše. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

"Myšlenka další samostatné vrstvy byla navržena již před několika desetiletími, ale údaje byly velmi nejasné," dodala Stephensonová. 

Nakonec vědci použili vyhledávací algoritmus, který pomohl jádro prozkoumat skrz na skrz a porovnat tak doslova tisíce modelů toho, jak zemské jádro ve skutečnosti může vypadat. V okamžiku, kdy byla ve výšce zhruba 650 km zaznamenána změna, bylo jasné, že nic už nebude jako dřív.

Zdroje:

www.popularmechanics.com

www.livescience.com

www.greenmatters.com