Na světě žije v dnešní době více než 200 milionů dívek a žen se zmrzačenými pohlavními orgány v důsledku obřízky. Ačkoliv si hodně lidí spojuje tuto ohavnost s islámem, není tomu tak. Africké kmeny obřízku ženám prováděly ještě dávno před tím, než vznikl Korán. Je ale fakt, že tento nehumánní čin se velmi často odehrává právě v muslimských komunitách. Obvykle se provádí v nehygienických podmínkách a bez anestezie. Ženská obřízka je mezinárodně uznána jako porušení lidských práv.

Proč někdo takové zvěrstvo dělá?

Obřízka vychází z přesvědčení, že mrzačení ženských pohlavních orgánů má náboženské opodstatnění nebo souvisí s čistotou, věrností a krásou. Většinou se provádí u dívek do 15 let. Obřízka ženám znemožňuje masturbovat. Vyznavači sunnitského islámu obřezávají své manželky, aby nemohly při souloži zažívat orgasmus. Právo na rozkoš mají totiž pouze muži. Některé kurdské rodiny dokonce žijí v přesvědčení, že sekret z pochvy je jedovatý a může muže zabít.

Kde všude se ženská obřízka praktikuje?

Mrzačení ženských pohlavních orgánů je běžné ve zhruba 30 zemích v Africe a na Blízkém východě, ale praktikuje se také v některých zemích Asie a Latinské Ameriky a mezi komunitami, které pocházejí z těchto regionů. Ženská obřízka je problémem i ve Francii, Velké Británii, Skandinávii, Německu a Belgii. Tedy v zemích, kde žije početná muslimská menšina.

Ačkoliv je ženská obřízka v Evropské unii nelegální, provádí se celkem hojně

V některých evropských zemích je ženská obřízka dokonce trestná, a to i v případě, že je provedena mimo území daného státu. Bohužel, i přesto se odhaduje, že v Evropě žije zhruba 600 000 žen a dívek, jež byly obětí ženské obřízky.

Ve Velké Británii je ženská obřízka postavena mimo zákon od roku 1985 a hrozí za ni až 14 let za mřížemi. Její odhalení a následné dokázání je však v tradičních muslimských rodinách velmi složité až skoro nemožné.

Existují tři typy ženské obřízky

Varujeme, že následující řádky jsou opravdu jen pro velmi otrlé čtenáře.

  • Klitoridektomie

Při tomto zákroku dochází k odstranění klitorisu a někdy i malých stydkých pysků.

  • Faraonská obřízka

Při této operaci jsou odstraněny malé i velké stydké pysky a klitoris. Rána je pak sešita tak, že po zahojení zůstane jen malý otvor pro močení a menstruační krev. Při svatební noci je pak žena naříznuta.

  • Sunna cirkumcize

Poslední druh ženské obřízky bývá nejbolestivější. Jedná se o arabskou tradici, při níž by měla být odstraněna pouze předkožka klitorisu, často je ale odstraněna i špička klitorisu. Ženy zažívají kromě extrémní fyzické bolesti také celoživotní duševní trauma. Obřezané ženy mají problémy s vyměšováním, se sexuálním životem, porodem nebo menstruací. Život se zmrzačenými genitáliemi je jedno velké utrpení.

V roce 2019 byla mezi finalisty nominovanými na Sacharovovu cenu za svobodu myšlení skupina pěti studentek z Keni, the Restorers. Společně vyvinuly mobilní aplikaci „i-cut“ pomáhající dívkám, jímž hrozí obřízka, nebo které se staly její obětí. Přes aplikaci mohou najít adresy záchranných center, nebo informovat o plánované obřízce úřady. Nominace The Restorers a jejich zviditelnění je dalším krokem v boji proti mrzačení ženských pohlavních orgánů.

Zdroje: www.europarl.europa.eu, www.kafe.cz, www.lifee.cz