Jak vypadaly ženy před 9 000 lety? Vědci zrekonstruovali obličej. Dnešnímu ideálu krásy jsou vzdálené

Elena Velímská | 14. 3. 2023

Nahlédnout do dávné minulosti člověka, na jeho život a kulturu, nám už desetiletí umožňují „klasické“ archeologické vykopávky. Dnes se k nim přidávají i nové technologie, postupy a vědní obory. Díky nim odborníci dokážou zrekonstruovat i tvář pravěkého člověka. Tak oživili mladou dívku z mezolitu.

Archeologická klasika

V jednom z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v Řecku, ve starověké lokalitě v kraji Thesálie se nachází jeskyně Theopetra z období svrchní křídy. Dle odhadů byla osídlena před 100-130 tisíci lety. Jak ukazují archeologické nálezy z doby paleolitu, mezolitu a neolitu, byla obývána tisíce let. Archeologické vykopávky tam začaly pod vedením řecké archeoložky Catherine Kyparissi-Apostoliky v roce 1987. Kromě vzácných artefaktů, včetně kamenných nástrojů a keramiky z uvedených období, nálezy zahrnovaly i lidské ostatky. Mezi nimi byla kostra mladé dívky.

Prvotní analýzy kostí naznačily, že jí v době úmrtí mohlo být 15 až 18 let. Pozdější zkoumání, a především její zuby vedly vědce k přesvědčení, že to byla spíš mladá žena, která zemřela, když jí bylo osmnáct let. Jeskyni spolu se svou kulturou obývala zhruba před 7 000 lety př. n. l. Dostala jméno Avgri, což v řečtině znamená úsvit, rozbřesk, počátek. Toto období je dle mnohých vědců počátkem či úsvitem, chcete-li, civilizace v Řecku, protože po stovkách tisíc let lovci-sběrači přešli k „plánovanému“ zemědělství, změnila se společnost a kultura.

Pohlédněte do uhrančivých očí krásné šamanky z pravěku. Vědcům se povedla úžasná rekonstrukce
Historie

Pohlédněte do uhrančivých očí krásné šamanky z pravěku. Vědcům se povedla úžasná rekonstrukce

Cesta za oživením

Technologii 3D modelování dnes archeologové za spolupráce jiných odborníků využívají k rekonstrukcí dávných tváří stále častěji. A ne vždy je to snadný úkol. Na oživení tváře Avgri pracoval tým archeologů, vědců a lékařů – endokrinolog, ortoped, neurolog, patolog a radiolog z Athénské univerzity pod vedením ortodontisty Manolise Papagrigorakise. S nimi úzce spolupracoval švédský archeolog a sochař Oscar Nilsson, specialista na rekonstrukce tváří. Oživil jich už několik, a „doba kamenná“ je jeho oblíbené období.

Na následném videu se podívejte na rekonstrukci:

Zdroj: Youtube

Odborníci nejdříve pomocí počítačové tomografie vytvořili kopii lebky Avgri a vytiskli ji na 3D tiskárně. Profesor Papagrigorakis vytvořil silikonovou rekonstrukci. Za pomoci vědeckých znalostí anatomie pak vyznačili jednotlivé body obličeje a svaloviny. Další rysy jako je barva očí, vlasů a pleti odvodili z obecných rysů populace dané doby a oblasti.

Následující video ukazuje podrobněji rekonstrukci mladé Avgri:

Zdroj: Youtube

Mezolitická Avgri

Rekonstrukce tváře mladé Avgri neprozradí vše o tom, jak žila a proč zemřela. Nicméně její vystouplá čelist naznačuje, že žvýkala zvířecí kůže, aby změkly. Kosti ukazují, že trpěla chudokrevností, nedostatkem vitamínů, mohla mít problémy s kyčlemi a klouby, a to možná přispělo i k její smrti v mladém věku. Má zachmuřený výraz, nejspíš neměla důvod k radosti. Rekonstrukce její tváře ukazuje, že ženy té doby měly výrazné mužské rysy. „Po rekonstrukci mnoha žen a mužů z doby kamenné si myslím, že některé rysy obličeje jako by časem zmizely, vyhladily se. Obecně dnes nevypadáme tak mužně jako naši předci, a to jak muži, tak ženy,“ uvedl pro tisk Nilsson.

Toto je rekonstrukce tváře neandrtálky. Je to nejkrásnější žena, co jsem viděl, tvrdí vědec
Magazín

Toto je rekonstrukce tváře neandrtálky. Je to nejkrásnější žena, co jsem viděl, tvrdí vědec

Rekonstrukce dívky z doby před 9 000 lety je vystavena v muzeu Akropolis v Aténách.

www.thesun.co.uk, www.bbc.com, www.nationalgeographic.com

Tagy Athény krása kultura Oscar Nilsson rekonstrukce Řecko