Jako z časopisu

Móda a s ní spojený ideál ženské krásy se během staletí měnily. Snad k nejvýraznější změně došlo právě před sto dvaceti lety, kdy se ze společnosti začala pomalu vytrácet konvence předchozích století. Vítězily nové myšlenky a docházelo ke kulturním změnám. V oblékání se do popředí dostaly nové trendy, které poskytly ženám větší volnost a prostor, než tomu bylo třeba v předchozí viktoriánské době.  

Ztělesněním a ideálem „edwardiánské“ (též edvardské) ženské krásy se stala ikonická „Gibson Girl“, kterou se snažily napodobit americké i evropské dívky a ženy. Její image jí vtiskla ilustrátorka Charles Dana Gibsonová (1867-1944). Ilustrace Gibsonové s výjevy ze života žen vycházely v časopise Life a významných celostátních žurnálech. „Standard“ krásy, módní styl a trend, který „její dívka“ udávala, byly dosažitelné pro tisíce žen.

Dobová kráska

Dívka à la Gibson měla mít jemné a mladistvé rysy, které neměly působit „nemravně“, přesto smyslně a přirozeně. A vždy se měla oblékat dle módy. Pokud jde o postavu, žádoucí byl až přehnaně útlý pas a výrazná silueta písmene „S“. Tento styl byl naprosto trendy a „baculky“ byly trošku v nevýhodě. Získat přitažlivou a tvarovanou postavu nejen jim, ale všem dívkám pomáhalo spodní prádlo a šaty, které byly velmi oblíbené.

Následující video ukazuje scénku ze života skutečné Gibson Girl:

Zdroj: Youtube

Základem byly zvláštně tvarované korzety, které se od těch z předchozích období lišily. Sice stahovaly pas, ale zároveň vytlačovaly hrudník, zadeček a boky, jak se říká, „ženská madla“. Aby „esko“ ještě více vyniklo, poprsí si vycpávaly kapesníčky, boky a zadní část těla vycpávkami. Pro zdůraznění tvarovaného hrudníku nosily navíc nadýchané halenky s nařasenými rukávy, a sukně, které zvýrazňovaly boky a zadeček.

Jemná a mladistvá

Ideální kráska byla brunetka, v módě byl drdol s volně spuštěnými prameny vlasů, nebo stylový drdůlek po straně hlavy. Vlasy si barvily henou, k odbarvení či ztmavnutí se používaly i zdraví škodlivé přípravky. Šediny se zakrývaly odvarem z glycerinu, oleje, rumu a bergamotového oleje. Na vlasy pro lesk, vůni a lehčí tvarování se začala užívat brilantina.

Na tomto videu se můžete podívat na nejkrásnější edwardiánské ženy:

Zdroj: Youtube

V módě byla stále světlá pleť, na kterou si pro zesvětlení dívky nanášely pudr, ale často sáhly (jako jejich viktoriánské předchůdkyně) po „bílé barvě na obličej“, která se bohužel vyráběla z toxického olova. V módě ale už byla růžová líčka, která si ženy barvily růží. Rty, které měly být malé a spíš užší, si obarvovaly plátky pelargonií a máku. Líčení nebylo ještě běžné, pro „hloubku“ očí si víčka barvily vypálenými sirkami. Větší důraz kladly ženy na zvýraznění obočí tužkami.

Trend Gibson Girl zároveň přinesl i povědomí, že pro udržení krásy a v boji proti vráskám je důležitá i strava. Dívky začaly jíst více zeleniny, ovoce a mléčných výrobků a dodržovat pitný režim, jak se dnes říká. Nové století s sebou postupně přinášelo i průmyslovou výrobu kosmetiky, salony krásy a ženské časopisy s radami, jak pečovat o pleť, vlasy a krásu. A ideál krásy se opět začal rychle měnit.

Zdroje: www.wardrobeshop.com, www.beautifulwithbrains.com, en.wikipedia.org