Přesvědčení, že něžné pohlaví by se mělo konzumace alkoholického nápoje z hroznů vyvarovat, plyne pravděpodobně z legendy, v níž zakladatel Říma a první král Romulus schválil popravu své manželky, kterou přistihl při skleničce. Během nejranějších období římské historie až do střední republikánské éry bylo tedy společensky uznávaným zvykem, že muži mohli své milované za popíjení potrestat.

Věřilo se totiž, že tento lahodný mok rozvazuje zábrany a ponouká k cizoložství. V patriarchální společnosti, v níž byly ženy vnímané jako objekty mužů, se tedy spoléhalo na prevenci a odstrašující příklady, co se stane, když se pravidlo poruší.

Ženy, víno a starý Řím

Římský historik, rétor a autor anekdot Factorum ac dictorum memorabilium libri IX, sloužící k ukázce lidských ctností a neřestí, Valerius Maximus, například popisuje, jak současník Romula Egnatius Mecenius ubil svou manželku za pití holí k smrti. Jiná zase poté, co ukradla klíče od vinného sklípku, zemřela hlady. Další dostala pokutu.

Zdroj: Youtube

Jak ale zjistit, zda si dotyčná dopřála jeden či dva poháry? Běžnou praxí bylo, že ji muž políbil. Pokud „z ní táhlo”, její osud byl zpečetěný. Vždy však záleželo na situaci v rodině. Podle některých historiků byl ženám alkohol zakázán úplně. Marcus Porcius Cato zase hovoří o tom, že „krásky běžně pily druhý nálev, rozinkové víno, víno s kořením nebo jiné sladké nápoje tohoto druhu.”

Zároveň se vědělo o tom, že kyselý mok teče proudem na festivalu bohyně Bona Dea, jež byla podle legendy za nadměrné pití potrestaná smrtí bohem Faunem. Víno zde sloužilo jako obětina.

Metla žen?

„Je však důležité vzít v potaz, že naše znalosti o způsobech pití dam v raných obdobích římské historie pocházejí ze zdrojů, které byly vytvořené o staletí později,” upozorňuje archeoložka Lily Moore. „Autoři těchto textů silně mytologizovali minulost, často proto, aby poukázali na zvrácenou současnost.”

V době přechodu z Republiky do Říše, kolem prvního století př. n. l., kdy byly populární bankety a večírky, bylo již ženské pití společensky akceptovatelné. Víno bylo považované za nezbytnost každodenního života a běžným nápojem, který se konzumoval i během dne. 

Zdroje: www.theconversation.com, www.en.wikipedia.org, www.blogs.unimelb.edu.au