Dne 9. prosince 1437 krátce po západu slunce bylo tělo císaře Zikmunda Lucemburského ve Znojmě oděno do pohřebního rubáše. Zikmund byl pohřben v Nagyváradu v Uhrách, což je dnes Oradea v Rumunsku, vedle hrobu uherského krále svatého Ladislava I. Zikmund tohoto ve své době dokonalého panovníka, válečníka a křesťana velmi ctil. Císař po sobě zanechal jen jedinou dceru Alžbětu, tudíž jeho linie lucemburského rodu vymřela. Český lid ale netruchlil, protože Zikmund nebyl oblíbeným panovníkem, přestože byl velmi úspěšný. I tak se ale objevila řada otázek, proč vlastně císař zemřel?

Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Dna anebo prokletí?

I když nebyl Zikmund v Čechách oblíbený, nedají se mu upřít jeho neobyčejné vladařské schopnosti, díky nimž byl považován za jednoho z nejlepších vladařů pozdního středověku. Velmi jej však sužovala dna neboli nemoc králů či nemoc bohatých, a k tomu měl ještě další zdravotní problémy, které jej trápily dlouhodobě. Je možné, že právě dna, nazývaná také pakostnice či podagra, jej zabila, protože s touto nemocí na sklonku života marně a vytrvale bojoval.

Na dnu se umíralo pomalu a ve strašných bolestech, které nemocným nedovolovaly spát. Ohledně Zikmunda se ale objevily i příběhy, jež souvisely se smrtí Jana Roháče, kterého nechal coby husitského vůdce Zikmund popravit. Bezprostředně po popravě se mu totiž velmi přitížilo.

Zpropadený palec u nohy

Dna byla v pozdním středověku velmi rozšířená a postihovala právě bohaté, kteří si mohli dovolit hojně jíst maso a masité pokrmy, a k tomu také alkohol. Lékaři tehdy přikazovali nemocným mírnit se v jídle a pití, ale u králů a císařů byly tyto rady velmi jednostranné a zbytečné. Dnes je dna klasifikována jako druh artritidy, kdy se v těle hromadí velké množství kyseliny močové, která se usazuje v tkáních.

Zikmund nejvíce trápil právě palec u nohy, respektive místo jeho kořene. A jak to už tak u dny bývá, Zikmund měl též ledvinové kameny, otoky kloubů na nohou a pravděpodobně jej i bolely ruce a ramena. Navíc se k tomu u císaře přidal ještě revmatismus, který všechny nemoci ještě stupňoval. Kromě toho míval Zikmund chronické rýmy, sklony k zácpě a trpěl častými závratěmi.

Král měl svou hlavu

Pražský arcibiskup Albík z Uničova již v roce 1426 dokázal spojit Zikmundovu chronickou rýmu s příliš častým mytím hlavy, takže králi radil, aby si hlavu udržoval v teple, teple se oblékal a nosil šátky na krku i hlavě. Při mytí hlavy měl do vody přidávat víno, heřmánek a mátu, a lazebníci mu měli hlavu dlouho masírovat, aby se co nejvíce otevřely póry a nemoc vyšla z těla ven. K tomu měl jíst Zikmund střídmě a vyváženě, dokonce mu Albík sestavil dietu a doporučil denní pohyb.

Zikmund měl zapovězeno tučné maso, uzené ryby a kyselá jídla, naopak doporučenu měl drobnou a netučnou drůbež a vejce na měkko. Doporučeny mu byly i čerstvé a sušené třešně a jahody.

Král však Albíkových rad nedbal a vyžíval se v pořádání bujarých hostin a oslav a sám takové navštěvoval, což souviselo s jeho postavením. A miloval alkohol! Navíc byl velkým milovníkem žen a byl hrátkami těla téměř posedlý, což jeho zdraví také nepřispělo.

Smrt

Zikmund si ale nedal říct, dietu nedržel a bylinky ani jiné lektvary nebo čaje či obklady na dnou postižená místa odmítal. Brzy nad ním lékaři zlomili hůl a věděli, že jej není možné vyléčit.

Palec na noze Zikmundovi napuchl, zčervenal a na dotek nesnesitelně bolel a pálil. Nemohl nosit jakoukoli obuv ani jezdit na koni. Kůže byla tak napnutá, že vypadala, že praskne, a lékaři tvrdili, že jeho palec zachvátil oheň pekelný. K tomu se pak přidaly ještě zimnice a horečky, takže nakonec nebylo jiné možnosti, než mu palec uříznout. Ani potom se však Zikmundův stav nezlepšil. Až do posledního dne však vládl a činil vážná rozhodnutí a snažil se, aby i po jeho smrti bylo vše zorganizováno tak, jak myslel nejlépe.

Katedrála v Oradee, kde bylo jeho tělo uloženo, však byla v 17. století vyrabována Turky. Všechny ostatky byly zničeny, takže se nikdy nepodařilo osvětlit, co bylo skutečnou příčinou Zikmundovy smrti. Mnozí se ale shodují na tom, že to nebyla dna, ale rakovina, protože císař před smrtí velmi rychle a náhle zhubnul až na kost.

Na animaci Zikmundovy smrti se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Zdroje:

en.wikipedia.org, holyromanempireassociation.com, www.stoplusjednicka.cz