Mars patří k jedněm z nejprozkoumanějších planet sluneční soustavy a je jedinou planetou, na jejíž průzkum lidé vyslali rovery. Mars je čtvrtá planeta od Slunce. Je to téměř mrtvý, prašný, studený, pouštní svět s velmi řídkou atmosférou. Zároveň je Mars také dynamická planeta s ročními obdobími, polárními ledovými čepičkami, kaňony, vyhaslými sopkami a důkazy, že tyto sopky byly v minulosti ještě aktivnější. 

Sice podobný Zemi, ale velmi odlišný

Mars je vzdálený od Slunce a má velmi řídkou atmosféru, takže se na povrchu vyskytuje velmi malé množství tepla a teploty jsou obecně velmi nízké. Během zimy se na povrchu Marsu objevují sněhové přeháňky nebo sněhové vánice, ale sníh se na povrchu nedrží dlouho, protože se brzy roztaje. Během zimy může být na povrchu Marsu také vidět několik tmavých pruhů nebo oblastí, což je většinou způsobeno tím, že se tam nahromadí velké množství prachu nebo písku.

Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Zimy jsou mrazové a dlouhé

Zima na Marsu je sice podobná zimě na Zemi, ale s několika důležitými rozdíly. Teploty na Marsu jsou obecně mnohem nižší než na Zemi, a to i v letních měsících, a zima je tedy ještě chladnější. V zimním období na Marsu mohou teploty klesat až na -125 stupňů Celsia.

Na Marsu také existuje atmosféra, ale je velmi tenká a tvoří pouze asi 1 % atmosféry Země. Tento nízký tlak atmosféry na Marsu znamená, že na povrchu nejsou žádné větší mraky ani dešťové mraky, což znamená, že zde neprší. Místo toho může v zimním období na rudé planetě vznikat led a sníh, který může zakrýt povrch planety.

Delší oběžná dráha rovná se dlouhá zima

Zima na Marsu trvá také déle než zima na Zemi, protože oběžná dráha Marsu je větší než oběžná dráha Země. To znamená, že Mars se pohybuje pomaleji kolem Slunce a má delší rok než Země. Délka roku na Marsu je asi 687 dní, zatímco délka roku na Zemi je pouze 365 dní. Zima na Marsu tak trvá déle než zima na Zemi, i když obě planety jsou v téže vzdálenosti od Slunce.

Dalším důvodem, proč je zima na Marsu delší než na Zemi, je skutečnost, že Mars má delší roční období, protože jeho osa není tak nakloněná jako osa Země. Zima na Marsu tedy začíná a končí později než zima na Zemi a trvá déle. Dalším důvodem delší zimy na Marsu jsou i obecně nižší teploty než na Zemi, a to i v letních měsících. Obecně je zde zima tedy chladnější a delší.

Jak vidíme na videu výše, NASA zachytila na rudé planetě sněhové vločky ve tvaru kostek a mrazivé megaduny. Už na první pohled je patrné, že zima na Marsu není taková, na jakou jsme zvyklí na Zemi, ale abychom si ji přiblížili, sonda NASA pořídila několik úžasných snímků zimních scén na této planetě.

Toto období pak proměňuje planetu v něco velkolepého, kdy teploty na pólech planety klesají až k mrazivým hodnotám téměř mínus 90 stupňů Celsia.

Marťanský sníh má dvě varianty: vodní led a oxid uhličitý neboli suchý led. Vodní led se obvykle rozptýlí dříve, než se dotkne země, zatímco suchý led se na povrch dostane. Sníh se pak vyskytuje v nejchladnějších částech planety - tam, kde povrchové mise nemohou přežít. I proto nemáme k dispozici fotografie sněhu padajícího na Marsu. Sněhové vločky na Zemi mají šest stran, což je dáno tím, jak se na sebe vážou molekuly vody. Na Marsu je to však jinak, jelikož s oxidem uhličitým se podle NASA molekuly suchého ledu po zmrznutí spojují do čtyř forem. Sněhové vločky ze suchého ledu tak mají tvar krychle a jsou menší než šířka lidského vlasu.

Je možné, že po osídlení Marsu jednou takovou zimu uvidíme na vlastní oči. Nyní se na další snímky podívejte zde.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, en.wikipedia.org/wiki/Climate_of_Mars, www.accuweather.com