Gabriela Wilhelmová: V dětství ji obskakovaly služky, dospělá skrývala bolest

Gabriela Wilhelmová

Gabriela Wilhelmová

Foto: ČSFD

Gabriela Wilhelmová byla herečkou epizodních rolí a do každé vložila maximum. Díky tomu se na plátně nikdy neztratila, ačkoli ji hlavní úlohy míjely.

O Gabriele Wilhemové se dá říci, že měla od narození na růžích ustláno, protože se narodila do rodiny bohatého prostějovského továrníka a odmalička ji obskakovaly služky. Rodiče jí splnili každé přání, a podporu jí neodepřeli ani v případě herecké dráhy, o které snila. V Brně vystudovala JAMU a nějakou dobu působila v oblastních divadlech, než se rozhodla zkusit štěstí v Praze.

Vida Skalská

Co dnes dělá exotická princezna Bosana ze Tří veteránů? Bojuje proti xenofobii

"Když jsem si něco vzala do hlavy, vždycky jsem toho docílila," vyprávěla na sklonku života Gabriela. "V Praze jsem byla v centru dění, přicházely krásné role, o kterých se mi ani nesnilo." Přestože v hlavním městě nikdy nedostala stálé angažmá a nikdy nevěděla, co přinese zítřek, optimismus ji neopouštěl.

Díky své živelné nátuře Gabriela snadno navazovala kontakty a získávala si přátele. Vyhlášené byly její večírky, na kterých hosty překvapovala svým kuchařským uměním.

Příležitost dostala také u filmu. Zvláště režisér Smyczek si ji nemohl vynachválit; oceňoval, že se Gabriela poctivě dře i se sebemenší rolí a postavu vždy promýšlí do detailu.

Chuck Norris

Kam se poděl Chuck Norris? O slávu už nestojí a řeší osobní problémy

Jen osobní život herečce moc šťastně nevycházel. Provdala se za kolegu Ladislava Freje, který už byl jednou rozvedený a manželství mu nevydrželo ani tentokrát. Vztah prý připomínal "Itálii" a nakonec skončil rozchodem. Gabrielu však mnohem více trápilo, že se nedočkala vytouženého potomka. Dvakrát potratila a zůstala bezdětná.

Druhé manželství s režisérem Rudolfem Růžičkou už bylo naplněno klidem a mírem, a Gabriela se dokonce usmířila i s Frejem. Do konce života zůstali přáteli. Ani ty nejlepší vztahy s nejbližšími však nedokázaly zahojit hereččinu skrytou bolest nad trpkým osudem, který jí nikdy nedopřál stát se matkou. Od roku 1996 bojovala se zákeřnou rakovinou, jíž nakonec o šest let později podlehla ve věku 60 let.

Akční letáky