Existuje několik různých faktorů, které určují velikost nohy. Mezi ně patří výběr obuvi, historie zranění, ale také úroveň aktivity, životní styl, rodinná anamnéza a genetika. 

„Lidé, jež chodí převážně naboso, mívají větší chodidla,” říká podiatr Timothy J. Miller. „Naopak zlomeniny nebo dislokace mohou nohu zmenšit.”

S velikostí chodidla zároveň souvisí také váha. Čím těžší člověk, tím je na svaly, kosti, šlachy a vazy vyvíjen intenzivnější tlak. „Obézní lidé proto potřebují větší a širší boty než štíhlí,” dodává lékař.

Chodidlo a dlouhověkost

Švédští odborníci z univerzity v Umea v čele s epidemiologem Hansem Bjorsem se proto rozhodli vytvořit statistickou studii, při níž dali do souvislosti velikost nohy a délku života. Zjistili, že číslo obuvi s dlouhověkostí rozhodně souvisí.

„Použili jsme počítačová data k porovnání lidí ze všech oblastí Švédska. Studovali jsme věk, ve kterém zemřeli a příčinu smrti. Výsledky nás překvapily,” přiznává Bjors.

Mezi nejdéle žijící ženy patřily ty, jež nosily obuv velikost 38. Dožily se 82 až 84 let. Ty, které si kupovaly velikost 35 a 42, umíraly již v 68 nebo 69 letech. 

Podobně na tom byli také muži. Mezi dlouhověké patřili majitelé čísla 42. Ti slavili 76 až 82 narozeniny. Nejnižšího věku okolo 67 až 69 se let se dožívali jedinci, kteří nosili obuv velikosti 38 nebo 45.

Dá se tedy konstatovat, že jak malá, tak velká noha signalizuje, že si člověk důchodového věku moc neužije. Čím to je? Nad odpovědí většina odborníků krčí rameny. Předpokládá se však, že koreluje s výškou.

„Nižší vzrůst může souviset s nedostatečnou výživou v prvních letech života, což se odráží i na celkové kondici organismu,” říká demografka Jean-Marie Robine. „Naopak, když jste vyšší, vaše tělo se skládá z více buněk, což může násobit pravděpodobnost, že některé z nich zmutují a povedou k rakovině,” tvrdí.

Vyšší a nemocní?

Lékaři a epidemiologové začali zkoumat souvislost mezi výškou a dlouhověkostí před více než stoletím. Zjistili, že dlouháni trpí více respiračními a kardiovaskulárními chorobami, opakujícími se krevními sraženinami a hormonálními problémy. 

Tým výzkumníků, vedený Geoffrey Kabatem z Albert Einstein College of Medicine, dokonce v roce 2013 zveřejnil studii, v níž tvrdil, že každých 10 centimetrů navíc zvyšuje u žen po menopauze výskyt všech typů rakoviny o 13 procent.

Jak ale upozorňuje podiatr Timothy J. Miller, velikost chodidla souvisí také s váhou. Lze tedy předpokládat, že lidé s vyšším číslem bot mohou být zároveň také obézní, čímž narůstá riziko civilizačních nemocí.

I přestože lékaři z univerzity v Umea souvislost mezi velikostí nohy s dlouhověkostí objevili, názory, proč tomu tak je, se různí. Na konečné vysvětlení si tak budeme muset ještě počkat.

Zdroje: www.express.co.uk, www.slate.com, www.nypost.com, www.cnbc.com