Vědci již dlouho předpokládají, že Mars v minulosti vypadal úplně jinak. Nebyl vyprahlý, ale plný čiré tekutiny, jež tvořila řeky, jezera, moře a oceány, podobně jako na naší planetě.

Svou spekulaci se rozhodli potvrdit pomocí dálkově ovládaného vozítka Curiosity a jeho následovníka Perseverance.

Rover Persy, jak se robotu přezdívá, má za úkol sbírat vzorky hornin a zkoumat geologii Marsu. S tím mu pomáhá také speciální radar RIMFAX, jenž dokáže nahlédnout až 10 metrů pod povrch. Kromě toho umí mapovat půdní horizont až do hloubky 20 metrů.

Právě on dokázal odhalit vrstvy, připomínající říční usazeniny. To znamená jediné. Na rudé planetě byla kdysi voda.

Voda na Marsu

K revolučnímu objevu došlo v kráteru Jezero, který vznikl po nárazu asteroidu do oběžnice. Následně bylo zaplaveno a v době, kdy vysychalo, byly jeho sedimenty transportovány řekou, jež vytvořila velkou deltu. Hornina poté zvětrala dvěma odlišnými způsoby.

Základna říční delty totiž není rovnoměrně plochá. To znamená, že první fáze eroze se odehrála ještě před usazováním kalu. RIMFAX dále ukázal, že tyto vrstvy jsou uloženy horizontálně a pravidelně, podobně jako na Zemi.

Druhá etapa nastala tehdy, kdy hladina jezera začala klesat. „O tomto scénáři jsme uvažovali již během analýzy snímků z oběžné dráhy,” vysvětluje profesor planetárních věd na UCLA David Paige.

„Nemohli jsme ale s jistotou potvrdit, zda šlo o původní stav planety, nebo se díváme na závěr dlouhého geologického příběhu. Nyní víme, že pozorované struktury byly způsobeny vývojem, probíhající miliony let.

Vzorky z Marsu

Toto průlomové zjištění dává vědcům naději, že pokud byla na Marsu přítomná voda, spolu s ní tam mohl existovat i život.

Vyvstává však otázka, jak vzorky, které dokonce vykazují zajímavé známky organických sloučenin, bezpečně dopravit do pozemských laboratoří, aby byla jejich teorie definitivně potvrzena. 

Zdroj: Youtube

Odborníci navrhli, že nejjednodušší bude počkat na konec mise v roce 2028. V tomto roku má být vozítko Perseverance vyzvednuto kosmickou lodí s malou raketou, jež náklad dopraví na orbiter ESA. To znamená, že důkazy o existenci života na Marsu by měly být prozkoumány až v roce 2033.

Zdroje: www.livescience.com, www.sciencealert.com, www.greekreporter.com