Rover našel na Marsu záhadnou podlouhlou podzemní kapsu s tekutinou. Může být útočištěm života

Lenka Bělská | 11. 12. 2022

Rudá planeta vypadá na první pohled nehostinně, tiše a klidně. Opak je ale pravdou. Pod jejím povrchem to doslova vře. Obrovská hmota roztavených hornin vyvolává masivní otřesy a uvolňují teplo. To by mohlo tavit led na kapalnou vodu. A jak víme, kde je voda, tam je i život.

Dlouho vědci předpokládali, že sopky, nacházející se na povrchu Marsu, jsou vyhaslé desítky milionů let. Pak ale přišly informace, které zaznamenal seismograf robotické sondy InSight v oblasti Cerberus Fossae na planině Elysium rozkládající se kousek od rovníku na severní polokouli planety. 

NASA vyfotila na Marsu velké záhadné kvetoucí věže. Zcela odporují přírodním zákonům
Magazín

NASA vyfotila na Marsu velké záhadné kvetoucí věže. Zcela odporují přírodním zákonům

„Mysleli jsme si, že přístroj přistál na jednom z nejnudnějších území,” píší Adrien Broquet a Jeffrey Andrews-Hanna z Arizonské univerzity ve své studii publikované v prestižním magazínu Nature Astronomy. „Místo toho data ukázala, že se objevil přímo na vrcholu aktivní oblakové hlavy.” 

Plášťová oblaka

Plášťová oblaka, někdy označovaná jako chocholy, jsou masivní kuličky teplé a nadnášející se horniny, jež stoupají z útrob planety skrz plášť. To vede ke pnutí, trhlinám, otřesům a sopečným erupcím. 

Odborníci zjistili, že v Elysium Planitia proběhl zatím nejmladší známý výbuch. „Stalo se to před 53 000 lety, což je v geologické době v podstatě včera,” říká Andrews-Hanna. „Ostatní oblasti nezaznamenaly velkou aktivitu již miliardy let."

Vědci vyvinuli stavební materiál pro Měsíc a Mars. Bude se vyrábět z krve kosmonautů
Magazín

Vědci vyvinuli stavební materiál pro Měsíc a Mars. Bude se vyrábět z krve kosmonautů

Pukliny se táhnou více než 1300 kilometrů. „Struktura oblasti ukazuje, že povrch se zvedl o více než tisíc metrů. Analýzy v gravitačním poli navíc dokázaly, že pohyb byl iniciován hluboko uvnitř planety. To je v souladu s teorií přítomnosti oblaku pláště,” vysvětlují vědci.

Život pod povrchem Marsu

Z počítačovým modelů zároveň vyplývá, že povrch Elysium Planitia je až o 285 stupňů Celsia teplejší než jeho okolí. Právě toto teplo by mohlo být klíčové pro existenci života na Marsu.

Zdroj: Youtube

„I přesto, že planeta stále chladne, toto teplo by mohlo stačit k roztavení podzemního ledu,” říká Broquet. „Zároveň kapky generují metan a vodík.” Podobné prostředí bylo objeveno i na Zemi. Zde tyto plyny využívají mikrobi k získání energie. K ověření této teorie bude nutná podrobná analýza hornin. 

Zdroj:

www.vosveteit.zoznam.sk, www.yorkshireeveningpost.co.uk, www.space.com

Tagy Elysium Elysium Planitia hornina InSight Mars Rover tekutina teplo Země