Ženy ve Stalinových koncentrácích: Některé za větší porci jídla udělaly cokoliv

Nataša Slánská | 15. 5. 2020
Při drsné práci v sovětských táborech umíraly tisíce lidí.
Barák v gulagu
Opuštěný uranový důl na Sibiři

Sovětské pracovní tábory vznikaly od roku 1918 v odlehlých oblastech Sibiře, odkud se nedalo nikam utéct. Za dobu Stalinovy vlády jimi prošlo okolo 14 milionů lidí, které režim považoval za "nepřítele lidu". Tvrdá práce v nelidských podmínkách je měla převychovat.

Vězni byli zneužíváni na práci v uranových dolech, ale také na stavby absurdních projektů: nikdy nezprovozněnou železnici nebo Bělomořský kanál, při jehož stavbě zemřelo zimou, hladem a vyčerpáním přes 12 tisíc lidí.

Vězňům chybělo potřebné nářadí, nedostávalo se jim řádného jídla ani teplého oblečení. V táborech chyběla základní zdravotní péče.

Za Stalina byly do gulagů posílány celé rodiny, včetně nejmenších dětí. Kojence mohly matky vídat jen několikrát za den, aby je nakrmily; jakmile děti dosáhly dvou let, byly odeslány do dětských domovů a rodiče se už s nimi nikdy neshledali.

Ačkoli se ženy v táborech nesměly stýkat s žádnými muži, mnoho z nich tu otěhotnělo. Pro dozorce vězeňkyně představovaly snadný objekt sexuálního obtěžování. Některé se odevzdaly dobrovolně výměnou za větší porci jídla a lepší zacházení.

Stalinova první láska otěhotněla ve třinácti letech. Slíbil jí svatbu, ale utekl
Magazín

Stalinova první láska otěhotněla ve třinácti letech. Slíbil jí svatbu, ale utekl

Spisovatelka Evženie Ginzburgová strávila v gulagu 12 let. Jako mladá a půvabná dívka čelila neslušným nabídkám ze strany dozorců často. "Do té doby jsem se s prostitucií setkávala jen jako s teoretickým sociálním problémem, ale tady to byla realita," vzpomínala Ginzburgová, která sex s dozorci tvrdošíjně odmítala i za cenu bití a nadávek. "Shniješ! Na kolenou mě budeš prosit o pomoc," vyhrožoval jí táborový "kulturní referent".

V roce 1949 byla Ginzburgová nakrátko propuštěna a poté opět bez udání důvodu zatčena. Tentokrát se ale její status změnil na "vyhnanství", což bylo snesitelnější. Na Sibiři se mohla provdat a adoptovat osiřelou holčičku. Plné svobody se dočkala až dva roky po Stalinově smrti.

Tagy Bělomořsko-baltský kanál jídlo Josif Stalin Sibiř