Pracovníci pátrací a záchranné služby opatrně vyzdvihli fosilii, která byla uložená v obrovské skále, z rokle v Rancho Palos Verdes v jižní Kalifornii a přemístili ji do muzea. Stáří fosilie je odhadováno na dobu před 16 až 17 miliony lety a jedná se o velmi vzácný nález. Na světě totiž existuje asi jen 20 zkamenělin velryby.

Zkamenělá kostra byla objevena už třicet let před jejím vykopáním

Podle paleontologa Howella Thomase z Přírodovědného muzea v Los Angeles se jedná o důležitou fosilii. Jedná se o kostru plejtváka obrovského, kterou objevil již v létě roku 1978 teenager Gary Johnson, když zkoumal dvorek rodinného domu. Stejnému muži je nyní 62 let a k nálezu říká, že místní muzeum oslovil se svým objevem už před lety. Jenže místní muzeum nevědělo, jak masivní fosilii přemístit. Když potom byla na pozemku nedaleké školy objevena další velrybí fosilie, rozhodl se oslovit Přírodovědné muzeum i s jeho dávným objevem.

Miocenní plejtvák ve skále

Tak se stalo, že po více než třiceti letech od prvního objevu zkamenělinu z rokle na dvorku vytáhl šerifův pátrací a záchranný tým v rámci cvičení. Vykopání zkamenělé velryby probíhalo velmi pomalu a opatrně, protože zkamenělina musela být vyjmuta vcelku, aby nedošlo k poškození exempláře. Tým před vyjmutím zkameněliny ze země použil k jejímu zpevnění sádru.

Zkamenělinu, která je uložena v 454 kilogramů vážící hornině, vytáhli z rokle dobrovolníci z oddělení pátrání a záchrany šerifa okresu Los Angeles. Pomocí kladek a ocelového vozíku ji vytáhli nahoru po strmém svahu na dvoře a naložili ji do nákladního auta, které směřovalo do muzea, kde se fosilie stala součástí výzkumné sbírky. Vystavení nálezu odborníci v té době neplánovali.

Na video z celého procesu se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Plejtvák coby důkaz prehistorického života

Plejtvák obrovský se vyznačuje filtračním systémem, při němž doslova filtruje a vdechuje drobné organismy z vody, plankton, pomocí hřebenovité struktury v tlamě.

Wikipedie říká, že „kostice jsou keratinové útvary v ústní dutině kosticovců, neboli neozubených kytovců, používané k filtrování potravy. Ve fázi plodu mají kosticovci zuby, které ale postupně mizí a jsou nahrazované kosticemi, které má kytovec při narození už téměř plně vyvinuté.”

Samotný objev jedné z mála fosilizovaných velryb je významný i proto, že poskytuje nové poznatky o biologické rozmanitosti jižní Kalifornie v období miocénu. Oblast kdysi pokrývalo mělké moře a objev velrybí fosilie je důkazem rozmanitého mořského života, který v oblasti existoval.

Fosilie nebude vystavena pro veřejnost

Podle doktora Howella Thomase je objev velrybí fosilie obzvláště vzrušující, protože nabízí příležitost dozvědět se více o evoluci velryb. „Kytovci jsou skupinou savců, kteří se vyvinuli během miocénní epochy, a tato fosilie nám umožní studovat raný vývoj těchto živočichů," řekl.

Zkamenělá lebka velryby bude pečlivě prostudovaná a uchovaná v Přírodovědném muzeu okresu Los Angeles, kde bude k dispozici pro výzkum a vzdělávání. Tento vzrušující objev podtrhuje důležitost pokračujícího průzkumu a výzkumu a způsoby, jakými i malé objevy mohou přispět k našemu porozumění světu přírody.

www.nbclosangeles.com, phys.org, cs.wikipedia.org/wiki/Kostice_(kytovci)