Zlatý artefakt, který v 90. letech 20. století objevili archeologové v rámci archeologického projektu Sicán, zdobil tvář elity starověké kultury Sicán, sídlící na severním pobřeží Peru mezi 9. a 14. stoletím. Na masku, kterou tato kultura vytvořila, se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Tělo bez hlavy

Archeologům, kterým se podařilo odkrýt hrobku z roku 1000 n.l. se naskytl šokující pohled. Přímo uprostřed hrobky spočinula mužská postava. Když se k ní vědátoři dostali blíž, z výjevu je zamrazilo v zádech. Muž původem ze sicánské kultury byl bez hlavy. Ta odpočívala po jeho pravici a pokrývala ji zlatá zdobená maska. Záhadná postava muže ve středním věku byla ještě obklopena klenoty a nálezy o váze neuvěřitelné 1,2 tuny.

Největší pozornost však upoutala ona zlatá maska. Při bližším ohledání vědci zjistili, že ji někdo natřel zářivě červeným pigmentem. A právě tento červený pigment s sebou nesl další děsivé tajemství.

V 90. letech minulého století vědci identifikovali červený odstín jako cinabar, minerál ze rtuti a síry, což starověkému nálezu dodalo auru mystiky. Navzdory tomu, že maska po tisíciletí dřímala v podzemí, silná vrstva červené barvy na ní houževnatě lpěla a vědci si lámali hlavu nad její identitou.

Co říkají moderní technologie

Odborníci vybaveni pokročilou technikou pak pomocí infračervené spektroskopie a hmotnostní spektrometrie zkoumali složení barvy a odhalili něco, z čeho skutečně běhá mráz po zádech! Červená barva na starověké masce není obyčejný pigment. Obsahuje totiž bílkoviny, a to ne ledajaké. Šest z nich pochází přímo z lidské krve a pro jistotu je tu i špetka bílkovin z vaječného bílku, pravděpodobně ze záhadné kachny pižmové.

Zápletka se však ještě zkomplikovala a nabalila na sebe další záhadu. A to bizarní uspořádání uvnitř hrobky. Hlava muže, záměrně oddělená od kosterního trupu, je zdobená maskou namalovanou krví. Poblíž se nacházejí ostatky dvou mladých žen, které zaujímají pózy připomínající porodní bábu a rodící ženu, zatímco dvě krčící se děti dodaly hrobce další děsivý nádech.

Archeologové spekulují, že toto zobrazení symbolizuje vytoužené "znovuzrození" zesnulého vůdce Sicánu.

Ale proč je na masce v malbě lidská krev?

Jak naznačují nedávné analýzy, Sicánci se neštítili krveprolití. Rituální oběti zahrnující řezy na krku a v horní části hrudníku byly jejich modus operandi, který maximalizoval tok krve. Z archeologického hlediska se použití lidské krve v malbě najednou nezdá být až tak překvapivé.

Když prostřednictvím archeologů a vědců odkrýváme vrstvy této starobylé peruánské záhady, je jasné jedno – nalezená zlatá maska není jen relikvií, ale je jakousi branou do světa, kde se stírá hranice mezi živými a zemřelými a kde ozvěny dávných rituálů rezonují časem.

Záhadná sikánská kultura se svou zálibou v neobyčejných věcech nám zanechala tajemné mistrovské dílo, které je stále zahaleno závojem smrti.

Zdroje: www.livescience.com, www.smithsonianmag.com, en.wikipedia.org