Nový nález není samozřejmě první, ale jen dokazuje, že památka vytvořená z obrovských megalitických kamenů uspořádaných do kruhu má stále svá tajemství. Záhadný náčelník možná navazuje na jiné, již učiněné dřívější objevy. Pojďme se podívat i na ně.

Stonehenge coby přírodní astronomický „přístroj“

Existuje i teorie o tom, že celé Stonehenge sloužilo jako obrovská astronomická stavba, která mohla přesně měřit pohyby Slunce a Měsíce i jejich zatmění.

S touto teorií přišel astronom Gerald Hawkins a jeho myšlenka byla podpořena i dalšími vědci. Například doktor Derek Cunningham se domnívá, že geometrická struktura linií je formou astronomického písma. První astronomové totiž neměli k dispozici abecední systém, se kterým by mohli pracovat. Proto zapisovali své astronomické hodnoty jako úhly.

Nebo je ve zlaté pastelce skryta šifra? To ukáže možná až další výzkum.

Na dokument se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Královy korunovační klenoty

Britský profesionální archeolog William Cunnington objevil v roce 1808 nález, který se zapsal do historie coby korunovační klenoty krále Stonehenge. Tento král je ale postavou, o jejíž existenci nebo neexistenci nevíme nic.

Nejprve nebylo nalezeno tělo, ale mohyla. Rozsáhlá mohyla z doby bronzové není přímo v samotném kruhu Stonehenge, ale nachází se v areálu památky, pouze půl kilometru od Stonehenge. Dostala název Bush Barrow Lozenge.

Objev artefaktu na prsou muže

I Bush Barrow Lozenge z 19. století ještě více podnítil stále nezodpovězené otázky spojené ze Stonehenge. Jejich nálezce Cunnington tehdy po svém objevu napsal dopis archeologovi siru Richardu Coltu Hoareovi, v němž se zmiňuje, že byla nalezena kostra statného a vysokého muže.

„Když jsme se přiblížili k hrudníku kostry, našli jsme na hrudní kosti jemný zlatý plíšek ve tvaru pastelky, který byl připevněn k tenkému kusu dřeva, přes jehož okraje bylo zlato omotáno," píše Cunnington.

Vydává svědectví o tom, že u pasu muže ležel velký zlatý opaskový háček, bohatě zdobený jemnými vtlačenými lineárními liniemi i dalšími dekoracemi.

Co je zlatá pastelka?

K čemu tato zlatá pastelka sloužila, zůstává záhadou. Někteří učenci se domnívají, že se jednalo o tehdejší astronomický nástroj, související s celým Stonehenge.

Artefakt pojmenovaný jako pastelka je zdobený vtlačenými liniemi, které poukazují na neuvěřitelně pokročilé znalosti matematiky a geometrie.

Pastelka byla samozřejmě podrobena podrobné analýze, jež nalezla, že tvar i ozdobné panely byly vytvořeny opakujícími se šestiúhelníky v sérii tří soustředných kruhů. I odtud se vzala teorie dalšího astronomického nástroje.

Přesnost a preciznost, kterou zlatá pastelka vykazuje, svědčí o důmyslné výbavě nástrojů i důkladné znalosti geometrického tvaru.

Někteří vědci nazývají pastelku dílem bohů.

Zdroje:

nexusnewsfeed.com, equinoxparanormal.tumblr.com, www.ancient-origins.net