Město získalo přízvisko "Zlaté", jelikož bylo vybudováno ve zlaté éře faraona Amenhotepa III., dědečka slavného Tutanchamona. Egypt v té době zažíval dlouhé období míru a stability, což umožnilo ekonomický rozkvět a stavbu velkolepých chrámů.

"Objev tohoto ztraceného města je druhým nejvýznamnějším archeologickým objevem od nálezu hrobky Tutanchamona," řekla Betsy Brian, profesorka egyptologie z univerzity Johnse Hopkinse v americkém Baltimoru. "Zlaté město nám poskytne vzácný pohled do života starověkých Egypťanů v době, kdy byla říše nejbohatší."

O práci zde nebyla nouze

Neobvykle zachovalé pozůstatky města byly odkryty loni v dubnu a brzy vydaly svá první tajemství. Mezi zdmi vystavěnými z hliněných cihel se daly rozpoznat jednotlivé místnosti, plné nástrojů používaných v každodenním životě. Město bylo viditelně rozděleno na administrativní a obytnou čtvrť, kde kvetl obchod a řemesla. Stála tu prostorná pekárna, cihelna i dílny, kde se vyráběly textilie a dekorace.

Mnohé předměty, včetně cihel, keramiky a nádob na víno, nesly pečeť se jménem faraona Amenhotepa III. Díky tomu se archeologům ihned podařilo město časově zařadit.

Zlaté město se stalo středem říše, ale podle všeho bylo zase brzy opuštěno. Když se vlády nad Egyptem ujal Amenhotepův syn Achnaton, rozhodl se vybudovat město nové. "Vykopávky by nám mohly pomoci vysvětlit záhadu, proč se Achnaton s manželkou Nefertiti odstěhovali do Amarny," míní profesorka Betsy Brian.

Záběry přímo z místa vám zprostředkuje video:

Zdroj: Youtube

Záhad ale na archeology čeká ve Zlatém městě mnohem víc. Našli zde například podivným způsobem pohřbené ostatky krávy a býka nebo kosti člověka, který byl k věčnému spánku uložen s roztaženýma rukama a provazem omotaným kolem nohou. Tyto čerstvé nálezy jsou v současné době předmětem analýzy a závěry ještě nebyly zveřejněny.

Přesná data i jména

Zajímavý je také nález nádoby obsahující asi 10 kilogramů masa, které bylo původně sušené nebo vařené. Nádoba je označena nápisem: "Rok 37, upravené maso pro třetí slavnost Heb Sed z jatek Kha, které vyrobil řezník Luwy."

"Tato cenná informace nám poskytuje jména dvou konkrétních osob, které ve městě žily a pracovaly, a navíc potvrzuje, že město bylo aktivní v době, kdy Amenhotep III. vládl společně se svým synem Achnatonem," uvádí egyptští výzkumníci ve společném prohlášení.

Zhruba rok po zmíněné slavnosti se Zlaté město vylidnilo a jeho obyvatelé následovali Achnatona do nového centra. Za vlády Tutanchamona se ale vrátili a město ještě nějakou dobu dále fungovalo. Důvody těchto přesunů vědci neznají. Doufají ale, že ve Zlatém městě najdou vysvětlení.

Zdroje: https://www.bbc.com/, https://www.livescience.com/