Tento fascinující artefakt, objevený v roce 1887, zůstává zahalený tajemstvím kvůli své vzácnosti a neochotě provádět destruktivní testy jeho křehké struktury. Drátkové zlato je totiž skutečně extrémně náchylné ke zlomení. Podívejte se, jak nejdražší kus zlata na světě vypadá:

Zdroj: Youtube

Drátěné zlato, jako je Beraní roh, vzniká procesem krystalizace ve vodách bohatých na minerály a protáhlé krystaly se často označují jako drátky. Zatímco drátěné stříbro, běžnější příbuzný drátěného zlata, se skládá z mnoha vzájemně propojených krystalů, pravé drátěné zlato vyniká svým pruhovaným vzhledem. Beraní roh s jedinečnými rýhami je mimořádně vzácný, což z něj činí jeden z nejcennějších nálezů ve světě mineralogie.

Jen pár kousků na světě

Beraní roh, který měří téměř 12 cm a váží přibližně půl kilogramu, je jedinečným mistrovským dílem, které svou krásou a hodnotou nemá obdoby. Jeho tři stočené úponky, připomínající zlaté dráty, uchvacují vědeckou komunitu již více než sto let. Přesto je vzhledem k jeho mimořádné vzácnosti známo pouze několik podobných vzorků tzv. drátěného zlata, které je super křehké na manipulaci.

Ve skutečnosti jediný krystal

Průlomový výzkum, který nedávno provedli vědci z Národní laboratoře v Los Alamos, poskytl první high-tech pohled na Beraní roh. S využitím půlkilometrového urychlovače částic vědci konečně nahlédli do nitra oslnivého vzorku. Úžasné výsledky odhalily, že svazek zlatých drátků je buď jeden masivní krystal, nebo jen několik krystalů rostoucích společně.

Zlato za „pěkný peníz“

Skutečná hodnota tohoto vzácného nálezu však zůstává utajená. Kdysi, v roce 1887, byl oceněný na pouhých 160 dolarů (což v dnešní měně odpovídá více než 4 500 dolarům), ale opravdová současná cena zůstává z bezpečnostních důvodů přísně tajnou záležitostí. John Rakovan, mineralog z Miami University, popsal sumu jako "velmi pěkný peníz".

Beraní roh se nyní nachází v Mineralogickém a geologickém muzeu Harvardovy univerzity a je cenným majetkem, který věnoval sběratel minerálů Albert C. Burrage. Vědci očekávají vydání studie, v níž budou podrobně popsané analytické techniky použité při studii zlata, což může rozluštit další záhady obklopující tento světoznámý artefakt.

Jak vědecká komunita odhaluje tajemství Beraního rohu, je příslibem pokroku v našem chápání tvorby krystalů, přispění k efektivnějším technikám těžby a odhalení nových možností využití zlata v technologiích závislých na kovu. Toto mistrovské dílo v sobě skrývá nevyužitý potenciál pro budoucnost vědy a výzkumu.

Zdroje: www.nationalgeographic.com, https://www.news18.com/news, www.thesun.co.uk