Kdysi před lety

Hlavní chrámovou budovu Wat Chotanaram poblíž čínské čtvrti zdobila někdy od 20. let 19. století obrovská štuková socha Buddhy. Chrám léty zchátral a přestal se využívat. Na počátku 30. let minulého století ho mniši zavřeli. Kam ale s obrovskou třímetrovou sochou z chrámu? Všechna vyobrazení Buddhy jsou v Thajsku posvátná a uctívaná. Nelze je žádným způsobem zničit. Nakonec  v roce 1935 mniši rozhodli, že ji přemístí do nedaleké menší pagody Wat Traimit. Tento chrám byl ale malý a socha se do něho nevešla. Umístili ji tedy pod dočasný přístřešek s plechovou střechou v blízkém skladišti jedné dřevařské společnosti. A tam byla dalších dvacet let.

V roce 1955 nechali mniši postavit novou chrámovou budovu Wat Traimit a rozhodli se, že dají sochu tam. Před jejím přestěhováním provedli veškerá opatření, aby křehká štuková socha nedošla nějaké úhony. Uspořádali obřad, modlili se. Během stěhování se lano jeřábu přetrhlo a socha spadla do bahna. Nebyla to vina dělníků, jak se později ukáže. Že šlo však o zlé znamení se potvrdilo už té noci. Město zasáhla silná bouře a zalila ho přívaly deště.

Stal se zázrak

Jeden z mnichů začal ráno kajícně odstraňovat z Buddhy nánosy bláta. Když v tom si všimnul praskliny. Pod štukem se zablýsklo zlato… Jsou ještě jiné, ne tak dramatické verze, třeba že socha spadla na podlahu a štuk prasknul. Jisté však je, že se ze štuku vyloupla zlatá socha. Ne pozlacená, jako mnohé jiné. Celá je z pěti a půl tun ryzího zlata! Není divu, že dělníkům lano prasklo, když socha vypadala jako nějaký lehký „sádrový“ odlitek.

Nikdo netuší, odkud tato socha pochází. Historici na základě plamene nad Buddhovou hlavou soudí, že je ze Sukhothaiského období (1238-1370), kdy se plamínek začal používat jako symbol duchovní energie. Může být však mladší. Sochu pravděpodobně pokryli štukem mniši, když království Ayutthaya začali ohrožovat barmští nájezdníci, aby nepřitahovala jejich pozornost. Když v roce 1767 království zničili, Buddhovo tajemství si vzali mniši do hrobu, protože byli všichni krutě vyvražděni. Buddha ze zlata pokrytý štukem zůstal léta nepovšimnutý v ruinách zničeného chrámu.

Wat Traimit můžete navštívit prostřednictvím videa:

Zdroj: Youtube

Když v roce 1801 založil král Rama I. Bangkok jako hlavní město království, nechal do něho postupně přivézt všechny obrazy a sochy Buddhy ze zničených chrámů. A tak se zlatý Buddha v rouše ze štuku dostal do chrámu Wat Chotanaram v bangkokské čínské čtvrti...

Wat Traimit

Dnes Wat Traimit v čínské čtvrti patří mezi nejnavštěvovanější chrámy. Jeho zlatá věž je dominantou Bangkoku. Je zde i muzeum čínské čtvrti a zlatý Buddha střeží od roku 1956 třetí patro. Jeho příběh připomínají dvě pamětní desky v obchodním centru, kde kdysi stávalo skladiště a v něm ještě štukový Buddha pod plechovou střechou.

Zdroje: thai369.com, en.wikipedia.org, thehappyjetlagger.com