Nová technologie, nové možnosti

Britská společnost Magellan se sídlem na ostrově Guernsey v Lamanšském průlivu se zabývá průzkumem podmořských lokalit a mořského dna. V rámci svého projektu pořídila prostřednictvím dvou ponorech 16 terabytů dat, 715 000 digitálních snímků vraku Titaniku a 4K videozáznamy. Z nich pak vytvořila první digitální sken ztroskotané lodi v plné velikosti. Její digitální 3D „dvojče“ ve vysokém rozlišení poskytuje zcela nový a pozoruhodný, ač smutný, pohled na tuto tragédii.

Víme, že se zaoceánský parník RMS Titanic potopil po srážce s ledovcem na své první plavbě 15. dubna 1912 a zahynulo přes 1 500 lidí. Richard Parkinson, generální ředitel Magellanu říká: „To, co se všeobecně neví je, že Titanic je rozdělený na dvě části a mezi přídí a zádí je na ploše osmi kilometrů čtverečních pole trosek.“ Vzhledem k tomu, že vrak leží v hloubce zhruba 3 800 metrů „… dřívější záběry umožňovaly vidět vždy jen jednu malou oblast vraku. Náš model poprvé přibližuje a ukazuje celkový pohled,“ říká Gerhard Seiffert ze společnosti Magellan. „Je to Titanic, jak ho ještě nikdo nikdy neviděl…," dodává.

„Ohromující, krásný a dechberoucí“

Megallan velmi podrobně zmapovala pole trosek a výběr z digitálních skenů detailů vraku Titaniku nedávno zveřejnila. Mezi nimi je neuvěřitelně kvalitní snímek náhrdelníku ze zubu megalodona a kousků zlata, „ohromujícího, krásného a dechberoucího“, jak ho popsal Parkinson.

Následující video ukazuje nález náhrdelníku u vraku Titaniku:

Zdroj: Youtube

Megalodon je vyhynulý druh žraloka, který žil před 23 až 2,6 miliony lety, tedy od raného miocénu do pliocénu. Měřil osmnáct až dvacet metrů. Mohl vypadat jako dnešní žralok veliký, jeden z největších žraloků. Měl velké mohutné čelisti a jeho silné zuby měřily 12 až 17 centimetrů.

Na vizualizaci celého vraku Titaniku se můžete podívat na tomto videu:

Zdroj: Youtube

Hledají majitele

Společnost Magellan chce najít pasažéra, kterému krásný náhrdelník patřil. Pomocí umělé inteligence má v plánu analyzovat záběry 2 200 cestujících, jejich obličejů a oblečení. Věří, že se jí tak podaří vystopovat historii tohoto šperku, který je cenný, a to ne kvůli zlatu. Svou váhu má i megalodonův zub. Nad tím ale stojí lidské hledisko, a to nejen jako svědek tragédie. Magellan doufá, že se po 111 letech vrátí do majetku rodiny.

Zdroje: www.newsweek.com, www.iflscience.com, www.9news.com.au