www.dailymail.co.uk, www.britannica.com/place/Srivijaya-empire, www.livescience.com

Podle legendy založil Šrívadžáju princ jménem Sang Nila Utama, z oblasti Palembang na Sumatře, který se vydal na cestu, aby našel nové království. Po nějaké době plavby přistál na ostrově, který pojmenoval Singapura, což v sanskrtu znamená "Lví město". Při průzkumu ostrova pak prý potkal lva, což považoval za znamení štěstí. Rozhodl se, že Singapuru učiní svým novým královstvím, a založil zde město.

Vzestup a pád

Postupem času se Singapura stala prosperujícím obchodním centrem a Šrívadžája získala na moci a vlivu. V době největší slávy měla Šrívadžája dle dobových kronik tolik ostrovů, že nikdo nevěděl, kde končí její hranice. Jen v hlavním městě žilo 20 000 vojáků, 1 000 mnichů a 800 lichvářů. Říše kontrolovala obchodní cesty mezi Čínou, Indií a zbytkem jihovýchodní Asie a stala se jednou z nejbohatších a nejvlivnějších říší své doby. Navzdory tomu však nakonec upadla a zanikla kvůli útokům ze strany sousedních království, politické nestabilitě a změnám ve způsobu obchodování.

Ve 13. století se říše z velké části vytratila z historických záznamů, ačkoli její odkaz je stále patrný v umění, kultuře a architektuře regionu. Po Ostrovu zlata někteří nadšenci stále pátrají a možná jej dokonce našli. Sumaterští rybáři totiž před pár lety našli obrovský poklad. Jeho součástí byl i Buddha v milionové hodnotě, který by mohl být jediným pozůstatkem této ztracené civilizace.

Řeka Musí vydala své tajemství

Řeka Musí je velmi nebezpečná a je doslova zamořená krokodýly. Ale ti nejsou to jediné, co se zde skrývá. Podle slov námořního archeologa, doktora Seana Kingsleyho, pátrali všemožní badatelé po Šrívidžáji až v Thajsku a Indii. Nikdy však Zlatý ostrov nenašli.

Řeka Musí protéká nedaleko indonéského Palembangu a právě ona začala vyplavovat poklady nedozírné ceny. Našly se zde drahé kameny, zlaté obřadní prsteny, mince i bronzové mnišské zvony. Je možné, že všechny tyto artefakty, včetně milionového Buddhy, byly součástí civilizace Šrívadžáje. Bájné indonéské království proslulé svými zlatými poklady bylo možná objeveno.

Sumatra – ostrov zlata

Je možné, že ztraceným Zlatým ostrovem je Sumatra. Právě zde se v posledních pěti letech objevily mimořádné věci. Sumatra byla vždy bohatým nalezištěm zlata a přírodních zdrojů, i proto byla raným místem pro založení obchodního centra v jihovýchodní Asii. V 6. a 7. století zde kvetl asijský námořní obchod a otevřel se zde i prostor pro čínský trh. Rostoucí poptávka po buddhistických rituálech způsobila, že se začalo indonéské zboží vyvážet do Číny.

Nyní to vypadá, že právě Sumatra je místem, kde stála ztracená Šrívadžája, vlivná námořní říše, která ovládala Malacký průliv. Její moc byla založena hlavně na kontrole mezinárodního námořního obchodu, a naopak z Číny dovážela hedvábí a papír.

Říše potřebovala lodě, jež byly pro obchod nejdůležitější, měla silné námořnictvo a byla i silným náboženským centrem. Jeho náboženstvím byl mahájánový buddhismus, proto zde začalo vzkvétat i poutnictví.

Čínští buddhističtí poutníci se tu zastavovali na cestě do Indie. Pak ale říše upadla a na konci 12. století byla Šrívadžája již jen malým královstvím. Není jasné, proč nastal jeho konec a království se rozpadlo.           

Na místě nebyl proveden žádný potápěčský výzkum ani oficiální vykopávky. Dosud nalezené artefakty jsou prodávány obchodníkům se starožitnostmi a pro svět jsou tak ztraceny, a to i včetně cenného obřího Buddhy. Sláva království tak nebude asi nikdy objasněna, a i velikost království v době největšího rozmachu zůstane nejasná.