"Módní guru" Muammar Kaddáfí: Nejšílenější outfity výstředního diktátora

Redakce | 24. 6. 2019
Muammar Kaddáfí v době, kdy mu to ještě slušelo
Muammar Kaddáfí "bojující"
Kaddáfí byl ve skutečnosti jen plukovníkem.

Když vrcholný politik nedopne sako přes pupek a zvolí kravatu stylu televizního moderátora 80. let, valná část národa se trochu zastydí. Takový muž přecijen reprezentuje svou zemi a oblékání by měl konzultovat se zkušeným stylistou. S diktátory se to však má trochu jinak. Diktátor nereprezentuje svůj národ, ale sám sebe a svou moc. Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí toho byl jasným příkladem.

Muslimská Lady Gaga: Nejšílenější modely libyjského diktátora Muammara Kaddáfího
Magazín

Muslimská Lady Gaga: Nejšílenější modely libyjského diktátora Muammara Kaddáfího

Diktátoři se často dostanou k moci vojenským převratem a chtějí být spatřováni jako nejvyšší velitelé a nepřemožitelní generálové, proto je většinou vídáme ve vojenských uniformách s odznaky nejvyšších hodností. Také Muammar Kaddáfí zpočátku sázel na image vojevůdce. Poté, co v roce 1969 se skupinou důstojníků svrhl lybijského krále Idrise, který byl tou dobou na léčení v Turecku, nechal se jmenovat vrchním velitelem ozbrojených sil, ačkoli měl oficiálně hodnost pouhého plukovníka.

Vzpomínka na módu 80. let: Směšné mužské trendy, které nosili všichni
Magazín

Vzpomínka na módu 80. let: Směšné mužské trendy, které nosili všichni

Vojenská uniforma a krátce střižené vlasy Kaddáfímu docela slušely a z módního hlediska by jistě nic nezkazil, kdyby u této vizáže zůstal. Bohužel, z někdejšího militantního revolucionáře se postupem času stal neomezený vládce s monarchistickými manýry. Kaddáfí měl svou moc jistou a nepotřeboval se ukazovat jako "ten nejsilnější", a pro změnu si začal libovat v image "toho nejbohatšího".

Jak asi může vypadat vládce země, která má tolik ropy, že se chlubí nulovým veřejným dluhem? Možná bude působit dojmem bezstarostného milovníka života, co si na mezinárodní summit odskočil z Miami Beach. Nebo se zahalí do zlatého pláště a bude připomínat mýtického krále Midase. Kaddáfí chtěl svými extravagantními outfity nejspíš vzbudit dojem pohádkově bohatého monarchy, bohužel je ale doplňoval slunečními brýlemi, sandály a bezdomoveckým rozcuchem.

Jak nejlépe uvázat uzel na kravatě krok za krokem: Způsobů je několik.
Magazín

Jak nejlépe uvázat uzel na kravatě krok za krokem: Způsobů je několik.

A protože diktátora lidé většinou nekritizují nahlas, a už vůbec ne v jeho přítomnosti, Kaddáfí se nejspíš nikdy nedozvěděl, že v oblasti módy ujíždí na levou kolej. Zcela nepokrytě se jeho chabému smyslu pro styl začali Lybijci smát teprve po jeho smrti v roce 2011. Téhož roku ho světový tisk také označil za nejhůře oblékaného diktátora všech dob.