Cliff Bradshaw, vyzbrojený svým věrným detektorem kovů, narazil na bizarní zmačkanou plechovku. Netušil, že se z tohoto zdánlivě nenápadného nálezu vyklube úžasný kus historie, který vynese neuvěřitelnou cenu!

Co obsahuje Ringlemere Cup

Záhadný předmět, známý jako Ringlemere Cup, sice vypadá jako zmačkaná plechovka, ale skrývá neocenitelné tajemství. Tato nádoba z doby bronzové je vysoká pouhých 14 cm a má zajímavě zvlněné boky, které naznačují její dávný původ.

Skutečně ohromující je, že tento nález je považovaný za jeden z nejstarších pokladů, které kdy byly v Británii objevené. Je to dechberoucí odkaz na naši dávnou minulost, který pochází z neuvěřitelných let 1700-1500 př. n. l.!

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Plechovka umístěná na záhadném místě

Ale tady se zápletka ještě více rozuzlí. Cliff Bradshaw nenarazil na ztracený hrob ani na skryté bohatství. Ne, tato zmačkaná plechovka, nebo spíše pohár z Ringlemere, je považována za votivní dar. Nebyla pohřbena vedle ostatků náčelníka, ale byla pečlivě umístěna v srdci pohřební mohyly.

Bradshawova intuice byla správná. Domníval se, že pohár pochází z dřívější doby a možná unikl pozornosti Anglosasů, kteří místo využívali pro své pohřby.

Cesta poháru z Ringlemere jeho objevem neskončila. V roce 2002 byl oficiálně prohlášený za poklad a Britské muzeum získalo tento pozoruhodný artefakt za ohromujících 270 000 liber (přibližně 7,7 milionů korun). Finanční prostředky na zajištění tohoto neocenitelného kusu historie byly získané díky štědrým darům z Heritage Lottery Fund, National Art Collections Fund a The British Museum Friends.

Poklady se mohou objevit kdekoli

V průběhu let se tento historický nález vydal na fascinující cestu, během níž ozdobil několik muzeí. V letech 2004 až 2006 byl v centru pozornosti výstavy "Pohřbený poklad" v Britském muzeu a vydal se na turné po celé Velké Británii. Dnes hrdě stojí v galeriích prehistorie Britského muzea a je svědectvím naší bohaté minulosti.

Takže až příště uvidíte někoho s detektorem kovů, vzpomeňte si, že možná právě narazil na zmačkanou plechovku, ze které se vyklubala neocenitelná relikvie z dávných dob. Objev poháru z Ringlemere Cliffa Bradshawa je připomínkou toho, že historické poklady se často skrývají na těch nejneočekávanějších místech.

Zdroje: www.thevintagenews.com, en.wikipedia.org