Hledač našel zlatý poklad za miliony korun. Policista část prodal na černém trhu

Lenka Samuely | 25. 8. 2022

Celkem 131 zlatých mincí a čtyři zlaté artefakty tvoří podle odborníků největší anglosaský poklad, jaký byl kdy na území Anglie objeven. Stačilo ale málo a nález by nebyl kompletní. Skupinu asi 10 mincí totiž ukradl a prodal nyní již bývalý policista David Cockle.

Poklad, který byl postupně objeven během třiceti let na poli v Západním Norfolku detektoristy a archeology, obsahuje převážně drobné zlaté mince, tzv. tremissisy ražené na území dnešní Francie na počátku 7. století. Kromě toho je jeho součástí i devět zlatých solidů z Byzantské říše, brakteátový přívěsek, slitek a dva fragmenty větších šperků. Zlato bylo z neznámých důvodů zakopáno do země někdy kolem roku 600 našeho letopočtu.

Podle hlavního kurátora archeologie Tima Pestella v Norwichchském hradním muzeu a galerii umění je soubor předmětů velice vzácný. Společně s dalšími nálezy totiž ukazuje uspořádání ekonomiky a společnosti raně anglosaské Anglie a dokazuje její bohatství. „Můžeme pochopit, jak probíhal obchod a další směnné systémy v západním Norfolku, které využívali ponovníci východní Anglie v sedmém století."

Zlatý poklad Norfolk

Když se tedy úřady dozvěděly, že padesátiletý detektorista David Cockle deset zlatých mincí ukradl a prodal je na černém trhu za přibližně 440 tisíc korun, pěkně se naštvaly. „Motivací vašeho nečestného chování byla čistá chamtivost," oznámil Cockleovi soudce Rupert Overbury.

Stařičký milionář vyhlásil hon za obřím zlatým pokladem. Akce skončila tragédií
Magazín

Stařičký milionář vyhlásil hon za obřím zlatým pokladem. Akce skončila tragédií

Amatérský hledač pokladů uzavřel smlouvu s majitelem pozemku o rozdělení výnosů z jakéhokoli nálezu a vydal se pole prohledávat. O svém objevu se mu ale nezmínil, neřekl o něm ani koronerovi a místo toho mince prodal. „Bez ohledu na to, jak může být člověk nadšený, že našel zakopaný zlatý poklad, existuje zákon, který nařizuje, že nález musí být nahlášen a odevzán," vysvětluje vrchní okresní korunní prokurátor Punam Malhan.

Hledač kovů našel vzácný poklad. Objasnil zmizení slavné pirátské lodi
Magazín

Hledač kovů našel vzácný poklad. Objasnil zmizení slavné pirátské lodi

„Zločin v oblasti dědictví proto bereme vážně. Poškozuje hodnotu naší země. Historii nelze nahradit," dodává Malhan. Policista David Cockle byl proto propuštěn ze zaměstnání a odsouzen na 16 měsíců vězení. Dalších pět let nesmí vlastnit detektor kovů a uzavírat dohody s vlastníky pozemků o hledání pokladů.

Rozvod a krádež

Pochybení Cockleho jeho kolegy překvapila. Svou práci vykonával důsledně a byl zodpovědný. V roce 2012 se ale rozešel se svou manželkou, což ho velice zasáhlo. Začal hrát hazardní hry a neměl jak zaplatit rozvodové řízení ve výši skoro 300 tisíc korun.

Zdroj: Youtube

Nález mincí bral jako výhru v loterii. Bohužel, krádež se nevyplatila. „Bylo to jedno z nejhrubších porušení důvěry," uzavřel případ vrchní konstábl Simon Bailey. Jelikož ale bývalý policista projevil nad svým činem lítost, bylo mu dovoleno ponechat si 50 % nálezného. Zbylá polovina připadla majiteli pozemku.

Zdroj:

www.wisbechstandard.co.uk, www.edp24.co.uk, www.dailymail.co.uk

Tagy Anglie Byzantská říše Francie mince Norfolk pozemek