Hledal svého koníčka

Pětatřicetiletý David Booth pracoval ve skotském safari parku Blair Drummond jako pomocník. „Vždycky jsem si chtěl koupit detektor kovů, jen abych měl koníčka, a tak jsem se rozhodl, že to udělám,“ svěřil se tisku David. Koupil si ho za 240 liber a doufal, že si najde jen tak pro radost nějakou starou minci. Svůj nový „úžasný“ přístroj vyzkoušel nejdříve doma v kuchyni. Poschovával příbory a „detektoval“ je, a tak se prý sám trénoval. Když si už připadal dost zručný, rozhodl se vyrazit do terénu. Sehnal si proto povolení jednoho majitele pátrat na jeho pozemku poblíž Stirlingu.   

A detektor zapípal…

Dne 28. září roku 2009 vyrazil na pole. Zaparkoval své auto na příhodném místě a vytáhnul detektor. Rozhodnul se vyzkoušet ho dřív, než se vydá na pozemek. A nějakých pouhých sedm kroků od auta už detektor hlásil nález. David jako „zkušený“ detektorář věděl, že musí postupovat opatrně. Nejdřív zahradním rýčem vykopal kolem velký kruh. „Když jsem se dostal blíž, použil jsem lopatku. V hloubce šesti nebo osmi palců (15 / 20 cm) se něco zalesklo. A pak jsem odkryl zbytek pokladu. Nejdřív jsem si pomyslel, že to není možné. Věděl jsem, že je to zlato, i když vypadalo staře, ale nemohl jsem uvěřit, že bych mohl mít takové štěstí.“

David odnesl zablácený poklad domů, opláchl ho a uložil do trezoru na zbraně v domě své přítelkyně Carolyn Morrisonové.

Poklad nesmírné ceny

Druhý den David svůj nález oznámil Skotskému národnímu muzeu a e-mailem poslal fotky. Hlavní kurátor muzea pro dobu železnou a římskou Fraser Hunter tisku řekl: „Když jsem uviděl obrázky, málem jsem spadl ze židle!“ Na místě nálezu (poté přísně utajovaném) byl jako první.

Co David objevil? Pět vzácných nákrčníků z období 300 až 100 let př. n. l. Tři z nich, zlaté jsou dokonale zachovalé. Fragmenty dvou z nich jsou ze slitiny zlata, stříbra a příměsi mědi. Nález má nesmírnou historickou cenu. Jde o nejvýznamnější nález z doby železné na území Skotska. Má i mezinárodní význam. Artefakty nejspíš patřily kmenovému vůdci. Zpracování ukazuje, že příslušníci tehdejší elity byli bohatí, sofistikovaní a dokazuje vazby s „kontinentem“. Místní kmeny tedy nebyly izolované, jak se předpokládalo. Nákrčníky jsou tvarově a stylově rozmanité, což jim značně přidává na významu.

Následující video ukazuje cenné předměty a vypráví o nálezu:

Zdroj: Youtube

A Davidova odměna?

Dle skotského práva si může „koruna“ nárokovat všechny archeologické předměty nalezené ve Skotsku. Nálezci nemají žádná vlastnická práva a musí veškeré předměty nahlásit. O nálezu pak rozhoduje Skotská komise pro přidělování archeologických nálezů. Ta nakonec po roce rozhodla, že náleží Skotskému národnímu muzeu, za předpokladu, že Davidovi za nález v historické hodnotě milionů liber vyplatí odměnu ex-gratia. Skutečnou hodnotu šperků odhadla na 462 000 liber. Skotské národní muzeum mělo lhůtu na vyplacení do dubna 2011. Již o měsíc dřív se pracovníkům muzea tuto částku podařilo shromáždit díky veřejné sbírce a dotacím z Fondu umění a Fondu národního památkového fondu.

David, tenkrát ještě v šoku, řekl, že si za nabyté bohatství chce zaplatit splátky na svůj Ford Focus, splatit půjčky z kreditek a jiné dluhy, a slíbil, že „… majitel pozemku dostane svůj podíl“. Také měl v plánu koupit si vlastní dům, protože v té době očekával se svou přítelkyní narození potomka. A těšil se, že jednou své děti vezme do muzea, aby viděli kousek skotské historie, k jehož objevení přispěl.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.bbc.com, www.scotsman.com