Zdá se, že honba za výškou našich postav je nepřetržitou ságou, přičemž Nizozemci si v současnosti nárokují titul nejvyšších lidí na Zemi. Vědecká komunita však naznačuje, že právě Nizozemci se možná blíží vrcholu lidské výšky, i když v posledních generacích byly pozorovány jemné výkyvy.

Má výška co do činění s životní úrovní?

Jan Willem Drukker, nizozemský ekonomický historik, nastiňuje příběh, který spojuje naši výšku s životní úrovní a genetickým původem. Přesto se objevuje paradox, kdy průzkumy naznačují trend zmenšování Američanů, což vyvolává spekulace o vlivu systémů zdravotní péče na fyzickou výšku nového člověka.

Malíček na noze už nebudeme potřebovat

Nejde však jen výšku našich postav; proměnu by měly zaznamenat i naše prsty na nohou. François Allart, spoluzakladatel první kanadské školy podiatrické medicíny, vykresluje obraz budoucího člověka s chybějícím malíčkem na noze a naznačuje, že náš stále sedavější životní styl by mohl oslabit naše nohy. Zatímco palec na noze zůstává pevnou součástí našeho evolučního příběhu, zdánlivě nadbytečný malíček na noze se s námi možná v příštích generacích rozloučí.

O tom, jak bychom mohli vypadat, hovoří toto video:

Zdroj: Youtube

Naši tvář ovlivní seznamky

A co naše tvář? Francouzský biolog Alex Courtiol uvažuje o budoucí atraktivitě člověka a připisuje tento posun vzestupu seznamovacích aplikací. S tím, jak se naše obrazovky stávají dějištěm moderních milostných příběhů, se do popředí dostávají rysy obličeje, které mohou utvářet normu pro atraktivní tváře v generacích zrozených z těchto digitálních svazků.

Klouby a orgány si pomalu tiskneme

Vývoj nového člověka však neřídí pouze příroda; ke slovu se hlásí i moderní technologie, které mají moc přetvářet nás zevnitř. Kanadský chirurg Ivan Wong například využívá 3D tisk k revoluční opravě kloubů a mění běh dějin medicíny. Dokážeme již splynout s technologiemi, implantujeme čipy, nasazujeme chytré končetiny a tiskneme orgány. Znamená to, že ruce dnešních lidí vytvářejí naši budoucnost.

Dohady a spekulace, anebo vývoj?

Je samozřejmě možné, že předpovědi o zvětšování, zmenšování či transformaci různých částí lidského těla vycházejí spíše ze spekulací než z biologických principů. Zatímco malíčku na noze bychom mohli dát sbohem, naopak bychom mohli získat větší mozek a hranaté oči… Zní vám to spíše jako science fiction než biologická budoucnost? Budeme se muset nechat překvapit.

Když přemýšlíme o vývoji lidské evoluce, vyvstává mnoho otázek. Budeme žít déle, budeme vyšší a staneme se příjemnějším, i když méně zajímavým druhem? Neustále se vyvíjející změny našich genů a prostředí budou pokračovat a teprve čas odhalí podobu a vzhled nového člověka.

Zdroje: www.cbc.ca, bigthink.com, australian.museum