www.e-borghi.com, www.m.dailyhunt.in

Stalo se to v létě roku 1911. Italská železniční společnost Zanetti představila veřejnosti svůj poslední model turistického vlaku, který se pyšnil výkonnou lokomotivou a třemi luxusními vozy. „Pohodlná křesla, velká okna a skvělý servis udělá z vašeho cestování nezapomenutelný zážitek,” hlásaly propagační letáky. 

První oficiální jízda se uskutečnila 14. července na trase Řím-Miláno. Ředitel společnosti na ni pozval nejen rodiny vyšších úředníků, ale také místní celebrity. Po pár minutách jízdy byla již zábava v plném proudu. Hosté si užívali houslové sonáty a vybrané lahůdky. Do té doby, než vlak dorazil k asi kilometr dlouhému tunelu mezi Emilií a Lombardií.

Stín na kolejích

„Už jedou!” zakřičel malý chlapec a mával čepicí nad hlavou. K němu se přidalo pár zvědavců, kteří si stoupali na špičky, aby viděli, jak nejmodernější dopravní prostředek pohltí temnota. Když zmizel poslední vagón, rozešli se. Na druhé straně tunelu také čekal malý dav, který již ztrácel trpělivost. „Proč mu to trvá tak dlouho?" zabručel jeden z přihlížejících. „Možná má nějakou poruchu. Pojďte chlapi, podíváme se,” vyzval kamarády a zamířil do útrob hory.

Na celém úseku ale žádný vlak nenašli. Objevili pouze dva zmatené jedince, kteří s vytřeštěnýma očima seděli na studených kolejích. Trvalo dva dny, než se svěřili se svým příběhem. „Slyšel jsem zvláštní hučení. Krátce před tím, než lokomotiva vjela do tunelu, nás pohltil bílý kouř. Cestující začali křičet. Báli se, že hoří. Otevřel jsem tedy dveře a ještě s jedním pánem vyskočil. Tvrdě jsme dopadli na zem. To je poslední věc, co si pamatuji.”

Nikdo to nechápal. Ani železniční společnost, ani policie nenašla žádné stopy. Jako by se vlak i s pasažéry propadl do země. Úsek byl uzavřen a Zanetti měla zaměstnat pár jedinců, jejichž úkolem bylo incident tzv. zamést pod koberec. 

Časová trhlina?

Na podivnou historku se během desetiletí zapomnělo, i přesto, že se sem tam objevily zprávy z různých koutů světa, že svědci spatřili na starých nádražích nebo zaniklých kolejích překrásný vlak s parní lokomotivou. V roce 1992 ale předseda komise pro studium anomálních jevů Ukrajinské akademie věd Vasilij Leshchaty narazil na dokument, v němž našel zápis psychiatra José Saxina z Mexico City.

Zdroj: Youtube

Ten prý ve 40. letech 19. století nechal ve své léčebně internovat 104 Italů, kteří se chovali zmateně a tvrdili, že do Mexika dorazili vlakem, který odjížděl z Říma. Později se měli vyléčit a začít žít nový život.